avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suspendarea platii indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suspendarea platii indemnizatiei de somaj

Tatal meu e in somaj si cineva ar putea sa-l angajeze pentru 3 luni.Daca accepta oferta si intrerupe somajul,dupa 3 luni mai are dreptul maideparte la somaj,poate continua dupa 3 luni de angajare cu somajul?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:15, 23 Iulie 2011
Daca formuleaza cerere de suspendare a somajului pentru 3 luni incepind cu luna urmatoare poate beneficia dupa aceasta perioada bineinteles sa fac cerere cu o luna inainte de swomaj in c0ontinuare
imo a scris:

Tatal meu e in somaj si cineva ar putea sa-l angajeze pentru 3 luni.Daca accepta oferta si intrerupe somajul,dupa 3 luni mai are dreptul maideparte la somaj,poate continua dupa 3 luni de angajare cu somajul?


Potrivit art. 45 din Legea nr.76/2002 :
(1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
......
c) la data încadrãrii în muncă, conform legii, pe o perioadă de cel mult 12 luni;
......

Repunerea în plată, după suspendare, se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 30 de zile calendaristice de la data încetării situaţiei care a condus la suspendare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenire din somaj econo econo Daca un angajat a fost dat in somaj si dupa cateva luni este chemat inapoi, el fiind inca somer indemnizat, i se reactiveaza vechiul contract sau se intocmeste ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de somaj saftmiki saftmiki Am un salariat care a fost in cresterea copilui 2 ani, a venit a stat 2 saptamani si a plecat in somaj.A stat o luna in somaj si apoi a venit si la-m reangajat ... (vezi toată discuția)
Somaj bureac62 bureac62 Esti in somaj de 2-3 luni...Apoi te angajezi pe perioada determinata de trei luni sa zicem.Inceteaza CIM.Intrebare:mai poti lua somaj? (vezi toată discuția)