Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suspendarea platii indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suspendarea platii indemnizatiei de somaj

Tatal meu e in somaj si cineva ar putea sa-l angajeze pentru 3 luni.Daca accepta oferta si intrerupe somajul,dupa 3 luni mai are dreptul maideparte la somaj,poate continua dupa 3 luni de angajare cu somajul?
Daca formuleaza cerere de suspendare a somajului pentru 3 luni incepind cu luna urmatoare poate beneficia dupa aceasta perioada bineinteles sa fac cerere cu o luna inainte de swomaj in c0ontinuare
imo a scris:

Tatal meu e in somaj si cineva ar putea sa-l angajeze pentru 3 luni.Daca accepta oferta si intrerupe somajul,dupa 3 luni mai are dreptul maideparte la somaj,poate continua dupa 3 luni de angajare cu somajul?

Potrivit art. 45 din Legea nr.76/2002 :
(1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
......
c) la data încadrãrii în muncă, conform legii, pe o perioadă de cel mult 12 luni;
......

Repunerea în plată, după suspendare, se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 30 de zile calendaristice de la data încetării situaţiei care a condus la suspendare.