avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate TES

Activitate TES

Răspuns la discuția Salariile compensatorii si pensia
multumesc respectuos.
VA ROG SA -MI PRECIZATI DACA SALARIILE COMPENSATORII SUNT DOAR UN AN VECHIME SAU SE TRECE IN FISA DE CALCUL SI VALOAREA LOR PENTRU STABILIREA PUNCTAJULUI PENTRU ANUL RESPECTIV????
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
SUNT NASCUTA PE DATA DE 25.NOIEMBRIE1956.AM 2 COPII. AM MUNCIT IN GRUPA a 2a de munca din data de 19 mai 1975 pina in data de 30 noiembrie 1999dupa care din data de 1 decembrie1999 pina in data de 30 noimbrie 2000 am primit platii compensatorii comform legii 1/1991dupa care din data de{ 26 04/2001am beneficiat de prevederile legii 14/1991(somaj)pina in data de 20.ianuarie/2002 din 20 ianuarie 2002 pina in data de31 iulie 2003 am primit ajutor de somaj..{..nota ..deoarece mi-am schimbat domiciliul a aparut acea perioada de intrerupere din noiembrie 2000 pina in aprilie 2001 cand am fost la A.J.O.F.R. AL ORASULUI UNDE AM LUCRAT SI MI-AM TRANSFERAT DREPTURILE DE SOMAJ in LOCALITATEA DE DOMICILIU}c..intrebare...CAND AM DREPTUL LA PENSIE ANTICIPATA. VA MULTUMESC CU STIMA SI RESPECTE TES/26.01.2011

Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
Stimata doamna va multumesc din toata inima pentru amabilitate.ati avut rabdare cu mine si acum stiu ce am de facut.RESPECTE SI MULTUMIRI.SA VA AJUTE BUNUL DUMNEZEU SI SA AVETI O VIATZA LUNGA SI SA FITI IUBITA DE NOI CEI CARE VA DERANJAM. TES 7 APRILIE 2011 . SARUT MINA !!
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
DAR NICI PERIOADA CU PLATII COMPENSATORII SOMAJUL SI AJUTORUL DE SOMAJ MAI SUS MENTIONATE NU SE CONSIDERA VECHIME///????
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
mentionez ca am Asolvit SCOALA PROFESIONALA DE CHIMIE-UCENICIE LA LOCUL DE MUNCA DIN ORASUL VICTORIA JUD BRASOV CU DURATA DE 1AN SI 6LUNISI AM PROMOVAT LA EXAMENUL DE ABSOLVIRE IN SESIUNEA APRILIE 1975. SE CALCULEAZA SI ACEASTA PERIOADA LA VECHIME DIN 15 SEPT 1973 PINA IN APRILIE 1975 .ACEST LUCRU REIESE DIN DIPLOMA .ESTE TRECUT IN CARTEA DE MUNCA LA Capitolul iv. pregarire scolara.PE DURATA SCOLARIZARII AM LUCRAT IN FABRICA PE SCIMBURI(SCHIMBUL TINERETULUI) asa-i SPUNEA ATUNCI .AM PRIMIT SALARIUL DE 1200. LEI DE INCADRARE.DAR ACEASTA PERIOADA DE MUNCA NU APARE IN CARNETUL DE MUNCA CA FIIND ANGAJAT PLATIT .DECI???
Răspuns la discuția cine stie continuarea
multumesc .o zi buna
LICURICII AU SPUS STELELOR... STELELE N-AU RASPUNS...din ce poezie face parte as vrea sa aflu intreaga poezie
stimata doamna MULTUMESC NU VA MAI DERANJATI CU RASPUNSUL PTR. CA M-AM CLARIFICAT ACUM 15 MIN. MI-A SOSIT DECIZIA DE REVIZUIRE IN BAZA OUG1/2011 MI-E CLAR CACI CEALALTA REPREZINTA DREPTURILE BANESTI PTR. 2008-2010. CU STIMA TES
MULTUMESC PTR. PROMTITUDINE! Iata cateva detalii'''DECIZIA DE RECALCULARE NR...Urmare a examinarii cereriiinregistrate la nr...din 15 decembrie 2008 cererea se referea la acordarea grupelor de munca.in final Procentul de calcul al pensiei creste cu 2 procente conform L/164/2001 si Pensia creste cu 35de leifata de cea avuta in plata. alaturat primesc un referat de plataprivind calculul diferentei de Pensieconform deciziei nr.....din1998.Si-mi calculeaza drepturile cuvenite(pensie suma, Impozit+cblas, suma de plata pentru perioada01.01.2008 si aici scrieasa ...de la..pina la..Ev=a,,01.04.-30.06.2008 E.v=A . 01.07.200830.09.2008 Ev=S. 01.10.200831.12.2010Ev=snu stiu ce reprezinta[EV=A sau Ev=S. URMEAZA DREPTURI PLATITA URMATOREA RUBRICA Nr. de luni 3 ,3, 3, 27,tOTAL36 URMATOREA RUBRICA DIFERENTA Pensiesi dedesubt sumele ptr. lunile respective Imp.+cblas cu sumele retinute DE PLATA SUMA RAMASA CARE VA SOSI CU M.P IN 04.04.2011.ASTA NU AM INTELES IN CAZUL ACESTA IMI MAI FAC O REVIZUIRE PE BAZAADEVERINTEI TRIMISE CONFORM OUGnr.1/2011 ? sau ramine ca drept de pensie in continuare aceasta decizie.CU RESPECTE SI MULTUMIRII ! TES P.S. POATE ESTE IMPORTANT SA MENTIONEZ CA...BULETINUL DE CALCUL AL PENSIEI(ANEXA LA DECIZIA Nr........din 1998si are ca baza a recalculariiSOLDA LUNARA BRUTA IAR CALCULUL PENSIE ESTE; 1.Pensieptr. vechime in serviciuP.V.S unde PVS=SLBXPCP=SUMAXPROCENT=SUMA SLB=solda lunara bruta 2 . .PENSIE CUVENITA unde P.C.=PVSX(1+PSO)unde pso=spor ptr.semn onorific...si rezulta val .PENSIEI. Dedesubt tabelul cu VECHIMEA IN SERVICIU DE UNDE REIESE..a .PERIOADA MUNCITA INAINTE DE SC. MIL. b. SC.MIL. c. .TIMP LUCRAT IN CONDITII DE MUNCA SPOR 50% d.TOTAL VECHIME IN SERVICIU s-a folosit VRS =197,3387.CU STUMA