avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Salariile compensatorii si pensia
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Salariile compensatorii si pensia

VA ROG SA -MI PRECIZATI DACA SALARIILE COMPENSATORII SUNT DOAR UN AN VECHIME SAU SE TRECE IN FISA DE CALCUL SI VALOAREA LOR PENTRU STABILIREA PUNCTAJULUI PENTRU ANUL RESPECTIV????
Cel mai recent răspuns: sorinpanait2 , utilizator 16:14, 8 Ianuarie 2012
Daca din acestea se retine CAS (contributia de asigurari sociale) si am vazut suficiente situatii cand s-a retinut CAS, vor fi valorificate la pensie. Punctajul mediu anual va fi mai mare.
Cu deosebita stima,prin urmare eu daca am primit ajutoare conform leg.284/2010 si leg 285/2010 in Decembrie 2011 si mi s-a retinut CAS 5,5% pot cere recalcularea punctajului pe anul 2011 si implicit punctajul pt.calculul cuantumului pensiei chiar daca decizia de punere in plata a pensiei este octombrie 2011.
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Ianuarie 2012
sorinpanait2, utilizator
sorinpanait2:

1. Cei 5,5% retinuti din pensie reprezinta contributie pentru asigurari sociale pentru sanatate (CASS) si nu au legatura cu pensia si recalcularea ei.

2. CAS = contributii asigurari sociale de stat si reprezinta contributia pentru pensie.
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Ianuarie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Am iesit din ceata,dar mi s-a retinut si 15% pe langa CASS 5,5% in ce lege e specificat acest procent de impozitare de 15% ?
Multumesc anticipat.
1. La pensionari nu se retine decat impozitul (16%) si CASS (5,5%).

2. Impozitul se retine numai pentru suma ce depaseste 1.000 lei.

3. Retinerile se fac astfel:
- asupra pensiei brute se aplica procentul de 5,5%;
- suma rezultata se scade din pensia bruta;
- daca rezultatul este mai mare de 1.000 lei, la diferenta se aplica 16%.

4. Nu stiu ce reprezinta acel 15% (intrebati la Casa de Pensii).

Alte discuții în legătură

Retinerea cas, cass si impozit din ajutoare la iesirea la pensie spria spria am primit, conform legii ajutoare la iesirea la pensie de invaliditate ,suma din care s-a retinut cas,cass,impozit. INTREBARI: 1.este corect ca din aceste ... (vezi toată discuția)
Impozit și cas la pensie gelu0808 gelu0808 Buna ziua. Dacă mi-a fost reținut impozit și CAS din salariu timp de 30 de ani, de ce se continua impozitarea și retinerea CAS la pensie dacă se ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie 2012 Justitiarul711 Justitiarul711 Am inteles ca persoanelor care au iesit la pensie in 2012 beneficiaza de o recalculare a pensiei incepand cu 11 februarie 2013. Care este modul de calcul al ... (vezi toată discuția)