avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate floriann

Activitate floriann

Răspuns la discuția Act sexual cu o minora
Asta scrie in noul cod penal? dar va rog raspundeti la intrebari nu imi dai articole din cod
Buna ziua, as dori sa adresez cateva intrebari, deoarece acest subiect m-a facut curios. Mentionez ca am pus intrebarile doar de curiozitate.

1. Cum se sanctioneaza un act sexual cu o minora?

2. Sa presupunem ca minora are sub 15 ani si este de acord sa intretina relatii sexuale un barbat major, ce sanctiuni i se acorda acelui barbat?

3. Sa presupunem ca minora are peste 15 ani si este de acord sa intretina relatii sexuale un barbat major, ce sanctiuni i se acorda acelui barbat?

4. Daca dupa un timp minora si majorul doresc sa inchee relatia lor, iar minora doreste sa il dea in judecata pe barbatul major, acesta poate doveti ca minora a dorit sa intretina relatii sexuale cu el? Daca da, prin ce metode?

5. Spre exemplu, barbatul major, doreste sa fie precaut si o pune pe fata minora se semneze o declaratie cum ca ea ar fi de acord sa intretina relatii sexuale cu el; declaratia poate fi scrisa de acel barbat? Daca da, ce trebuie sa contina scris pe ea? Daca nu, de unde poate lua una sa o completeze? Sau macar se poate face asta?(scrierea unei declaratii)
Buna ziua. As dori sa achizitionez un ATV de 125cmc in viitorul apropiat, pe acte va scrie 49cmc.
1. Pot circula cu el prin oras? Mentionez ca am 17 ani si voi face cursul de legislatie. Daca nu, va rog sa imi spuneti mai amnuntit de ce pentru ca eu inteleg mai greu (sunt greu de cap).
2. Ce se intampla daca ma opreste politia si eventual imi cere actele?

Multumesc anticipat.
Dar daca circul cu el doar la tara? Inregistrarea ca utilaj agricol este legala, deoarece sunt si tractoare cu numar galben. Si prin urmare daca il inregistrez ca utilaj agricol nu voi avea nici o problema. Nu?
"Inmatriculare", greseala mea.

Buna ziua. Imi puteti spune si mie cum este cu inmatricularea la primarie si la politie? Avand in vedere ca am 17 ani.
1.Eu doresc sa achizitionez un ATV cu capacitatea cilindrica de 125cmc, dar pe acte va scrie 49cmc. Din ce am inteles eu pana acum, il pot inmatricula pe 49cmc, legal, doar daca il inscriu ca utilaj agricol (in asa fel nu voi avea probleme cu politia). Daca il inmatriculez pe 49cmc pur si simplu si ma opreste politia sa ceara actele la control, pe acte va scrie 49cmc iar pe motor 125cmc(daca se uita la motor), voi avea probleme?.
2. Eu doresc sa circul cu ATV-ul prin oras. Il pot inscrie tot pe 49cmc ca utilaj agricol? Patesc ceva daca ma opreste politia? Dar daca il inscriu pur si simplu pe 49cmc?