avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Activitate BilliboiB

Activitate BilliboiB

Răspuns la discuția Alcool vs prioritate
Dosarul se afla la politie.Se continua cercetarile in vederea stabilirii vinovatiei partilor implicate.Se va face si o expertiza la care imi voi angaja un expert parte, care sa ma sustina in dovedirea nevinovatiei.Ideea este ca eu sunt singurul prejudiciat in acest caz.Eu m-am ales cu vatamari si cu masina distrusa si fara drept de circulatie.Si daca ar iesi culpa comuna, sau prin absurd culpa mea, eu pt ce voi fi tras la raspundere? Concluzia ca la inceput alcoolemia era mult mai mare, este doar o concluzie nu o dovada.Pot sa ceara recalcularea?
Circulam pe un drum cu prioritate.Imi apare brusc in fata un autocamion si lovesc lateral partea stanga a acestuia, el nepatind nimic, in mijlocul partii mele a carosabilului.
Ce ma roade cel mai tare pe moment este permisul.Lui i lau luat cu dovada cu drept de circulatie pt neacordare de prioritate, mie fara pt alcool, deci eu nu pot circula ceea ce ma afecteaza deoarece ma deplasez cu diversi si asta costa.In acest timp el isi prelungeste dovada si...
:((:rtfm::foottap:X-(#-oB-):sorry:
Răspuns la discuția Am condus cu permisul suspendat
:rtfm:De ce nu-i spuneti omului adevarul?
:foottap:Dealtfel cred ca-l stie dar nu-i vine sa creada!
:banned:Amenda penala sau cu suspendare inseamna permis anulat si ...restul...
:vishenka:Singura sansa un avocat bun,f bun in domeniu si o solutie de NUP de la procuror.Daca ajungi in instanta nu prea mai conteaza...
:whistle:Asta-i viata. Nu mai ai voie sa dai de permis decat dupa un an de la ramanerea definitiva a unei hotarari judecatoresti.
B-)Asta bineanteles daca nu scapi:worthy:
Răspuns la discuția Vatamare corporala din culpa
alecs_busty a scris:
,la mine nu cred ca este vorba de nicio zi,
Cu aceasta expresie in mod sigur va referiti la nici o zi de spitalizare.
Zilele de ingrijiri medicale sunt si reprezinta cu totul altceva si sunt dovedite cu certificate IML. Dupa parerea mea , neprofesionist dealtfel , nr de zile IML daca s-a prezentat imediat la medic vor fi mai mari de 10. Comparativ pt o vanataie la ochi 6 zile IML.
Eu n-as rupe relatia cu accidentatul.
Dv in locul lui nu a-ti cauta sa vi se faca dreptate? :vishenka: :rtfm: :banned: :worthy::
Răspuns la discuția Numere expirate
cioan a scris:

Codul rutier romanesc nu cuprinde nicio prevedere privind circulatia cu numere provizorii (rosii) expirate. Nu este prevazuta ca aceasta constituie o contraventie sau infractiune. Prin urmare nu este prevazuta nicio sanctiune in acest sens.

O masina cu nr expirate nu este omasina neanmatriculata, sau mai grav, nu este o masina cu nr false? Si asta deoarece pe aut de circ PROVIZORIE scrie clar per valabilitatii numerelor!!!!!!!!!!!!!!!
Victima a unui accident rutier. Am 120 zile IML, care au trecut de o luna.
Intrebare : pt o noua examinare, pt inca un certificat, deoarece medicul imi va acorda inca 90 zile de concediu medical, este nevoie la medicul legist de vre-un alt act de la politie ? Sau sunt suficiente actele de la medic?
Răspuns la discuția Recuperare permis dupa accident
OUG 195 are mult mai putine art. decat art 232,233,234 la care face referire TDorina si art. 338 la care se refera Cristina87.
Aceasta este legea care ma intereseaza.
Respectiva ordonanta nu spune nicaieri ca in urma unui accident cu vatamare corporala chiar si grava se retine permisul cu dovada fara drept de circulatie,pana la definitivarea carcetarilor. Daca la final se dovedeste ca soferul caruia i sa retinut permisul este nevinovat. sau iese culpa comuna?:sorry:
Răspuns la discuția Recuperare permis dupa accident
:"> Poate ca altora li se pare lipsit de importanta, dar nu toata lumea este expert in drept. Daca dai cautare pe net,pe legislatie rutiera , nu gasesti nici o lege,og,sau oug, care sa aiba mai mult de art 223.
:"> Unde pot totusi gasi acel art338?
Multumesc !
Răspuns la discuția Recuperare permis dupa accident

Art. 338 Parasirea locului accidentului ori modificarea sau stergerea urmelor acestuia

Din ce lege? Nu gasesc nicaieri.:rtfm:
Accidentul tau a fost in 15.03 ac. Mai ai de asteptat. Eu am stat din octombrie pana in martie.
Oricum am inteles ca cel mai adesea invocat motiv de intarziere este lipsa banilor. Daca ai platit cei160 lei ai toate sansele sa fii "servit" mai repede.
Mai repede ca de la politie nu le poti afla nici chiar de pe acest site.
Ai fost incurajat destul de mult : asteptam noutati !!!:foottap:
Răspuns la discuția Refuz recoltare probe biologice
Din moment ce aceasta infractiune se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani, si ati primit 1 an cu suspendare...
Oricum in cazul in care dvs formulati un recurs nu veti primi o pedeapsa mai mare. Atata doar ca perioada de 1 an cat este anulat permisul incepe de la o hotarare definitiva. Daca faceti recurs asta se va da ...