avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Refuz recoltare probe biologice
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Refuz recoltare probe biologice

Buna ziua,am si eu o intrebare in acest sens,am avut un dosar pt refuz de recoltare probe biologice,am fost testat cu fiola alcoolscop rezultatul fiind de 0,45,am fost condus la spital in vederea recoltarii probelor de singe,dar am refuzat,ceea ce acum constientizez ca mi-am inrautatit cu mult situatia,avind posibilitatea sa iasa la singe sub 0,8 sau poate chiar fix,in cazul ca depasea cu putin se putea face acea recalculare.In urma judecarii dosarului am primit un an cu suspendare.As avea intrebarea daca in cazul aceastei perioade de un cu suspendare care am primit-o,se putea da una mai mica sau chiar o amenda penala.... Va multumesc
Cel mai recent răspuns: BilliboiB , utilizator 15:18, 23 Martie 2011
refuzul conducatorului auto de a se supune recoltarii de probe biologice, contituie o alta infractiune.
daca alcoolemia din sange nu ar fi depasit 0.8, ati fi stat fara permis 3 luni, nu era infractiune, nu ati fi fost condamnat
Din moment ce aceasta infractiune se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani, si ati primit 1 an cu suspendare...
Oricum in cazul in care dvs formulati un recurs nu veti primi o pedeapsa mai mare. Atata doar ca perioada de 1 an cat este anulat permisul incepe de la o hotarare definitiva. Daca faceti recurs asta se va da ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am condus fiind sub influenta alcoolului. dosar penal sau nu? bobysb bobysb Buna ziua,ma adresez si eu acestui forum ptr ca nu sunt la curent cu faptele de acest gen. Am fost implicat intr-un accident rutier soldat cu pagube materiale ... (vezi toată discuția)
la ce sa ma astept? am condus sub influenta alcoolului Dumitru cuc Ovidiu Dumitru cuc Ovidiu buna va rog sa ma ajute cineva care stie am fost oprit de un echipaj de politie in seara de inviere si ma pus sa suflu in fiola si mia iesit 0 60 iar la singe ... (vezi toată discuția)
Luat permis pentru alcool! lidicut lidicut Daca mi se retine permisul pentru alcool,in etilotest a iesit pesate o,4,nu este un termen pana cand trebuie sa primesc un raspuns? (vezi toată discuția)