avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate Mircic

Activitate Mircic

In 2010 am fost cercetat penal si judecat pentru o infractiunea de conducere sub influenta alcoolului.
Am fost condamnat la 2 luni cu suspendare.
In 2012 mi s-a sters cazierul si am redobindit dreptul de a conduce autovehicule conform legislatiei in vigoare.
La savirsirea unei noi fapte penale se va lua in considerare fapta savirsita in 2010 chiar daca in acest moment am cazierul fara fapte penale?
Buna seara.
O persoana (persoana apelata telefonic de catre mine) sustine ca a inregistrat cu telefonul propriu conversatia ce a avut loc intre mine si aceasta,cu scopul de a o propune ca proba in instanta.
Se poate asa ceva chiar daca nu este autorizata aceasta inregistrare?Pot fi luate in considerare astfel de probe de catre instantele de judecata?Procurorii pot lua in considerare astfel de probe?Dar un S.M.S?
Buna seara tuturor.Astazi de dimineata,la serviciu am fost anuntati despre faptul ca va trebui sa recuperam in data de 14 si respectiv 21 decembrie 2013 anumite zile cind vom fi liberi,practic de sarbatori.
Eu,insa sunt divortat si am un copil pentru care platesc o pensie alimentara si pe care prin Hotarire Judecatoreasca am dreptul sa-l vad odata pe luna,respectiv in a doua simbata a fiecarei luni intre orele 10 si 19.
Pe baiat nu l-am vazut nici in noiembrie datorita unor probleme medicale pe care le-am avut amindoi.
Aceasta schimbare de program ma pune in dificultate putin,in sensul ca si angajatorul a comunicat destul de tirziu aceasta schimbare de program.
In Codul de Conduita al angajatului firmei scrie ca INTERESUL FIRMEI primeaza fata de interesul personal al angajatului.
Nu mai am zile de concediu de odihna pentru anul 2013 si din aceasta cauza vreau sa cer o zi de concediu fara plata.
Conform C.C.M.aceasta cerere trebuie argumentata. Trebuie sa atasez la cererea de concediu Hotarirea Judecatoreasca sau doar sa scriu despre ea?
Este necesar sa atasej aceasta Hotarire Judecatoreasca?Am dreptul sa cenzurez anumite aspecte din textul de Hotarire?Daca nu gasesc Hotarirea definitiva am dreptul sa atasez comunicarea in ceea ce priveste raminerea in pronuntare?
Poate firma sa nu-mi aprobe aceasta zi de concediu fara plata? Nu lucrez intr-un sector de foc continuu si nici nu am functie de conducere. Ce solutii am pentru rezolvarea acestei probleme.
Va multumesc.
Deci sa inteleg ca daca scriu in declaratie ca este vorba despre un termen anume,in cazul de fata de 1 an,dupa aceasta data legal nu va mai locui la adresa mea?
Adica se anuleaza dupa 1 an aceasta luare in spatiu sau va trebui sa cer eu acest lucru si sa-l dau in judecata?
Cum se poate rezolva ?
Imi pun problema ca la un moment dat poate ca voi fi nevoit sa-i anulez aceasta luare in spatiu si vreau sa stiu ce am de facut.
Va multumesc.
Cei de la emigrari au spus ca trebuie sa merg la un notariat pentru aceasta declaratie si ca el va trebui sa duca aceasta declaratie impreuna cu CVC-ul pentru casa impreuna cu alte acte ce trebuie sa si le faca la acest birou de emigrari.
In aceasta declaratie nu pot specifica ca il iau in acest spatiu pentru un anumit timp, spre exemplu un an de zile? Am discutat cu el in ceea ce priveste plata a ceea ce consuma si a inteles faptul ca trebuie sa plateasca.
Ce se intimpla daca savirseste o infractiune?
Cit ma implica pe mine,faptul ca el va figura la aceasta adresa?
Daca trebuie sa-l dau afara cu ordin judecatoresc,atunci,in cazul unui proces nu va fi implicata si banca?Spun acestea avind in vedere faptul ca exista o ipoteca de rang 1 asupra apartamentului in favoarea Bancii pentru toata perioada de finantare.
El nu poate cere renuntarea la aceasta adresa?
Frica mea acum este legata de pierderea finantarii imprumutului acordat de Banca.
Multumesc.
Buna ziua.
De ceva vreme,ma confrunt cu un deficit bugetar cam dur si greu de suportat.
In anul 2011 am reusit dupa un an de zile de alergaturape la banci si prin apartamente ( cind aveam finantare,nu aveam apartament si invers )sa semnez contractul de finantare pentru cumpararea unui apartament cu programul Prima Casa.
Am interdictie de instrainare,inchiriere timp de 5 ani si nu pot sa-l grevez de alte sarcini pe toata durata finantarii.( Conditia de instrainare si de grvare de sarcini sunt mentionate in C.v.c.
Intentionez sa iau in spatiul acesta pentru 1 an,un cetatean de origine turca,despre care nu stiu mare lucru deocamdata.Stiu ca este student la UMF si are 21 ani.Practic,va locui singur acolo.
De la Imigrari mi-au spus ca pot sa procedez la luarea in spatiu a acestei persoane.
De la un notar public am aflat ca pot sa fac acest lucru prin semnarea unei declaratii de luare in spatiu.
Cum as putea sa ma informez mai bine despre acest baiat de origine turca?
Ce riscuri imi asum eu insa, facind acest lucru?
Politia accepta acest document?
Ce-mi poate face Banca,in conditiile acestea?
Eu Intentionez sa-mi platesc ratele in continuare si nu am intirziat niciodata cu plata acestora.
Ce probleme poate sa-mi aduca aceasta luare in spatiu?
Ce ma puteti sfatui pentru ca sa ma protejez mai bine in conditiile in care fac aceasta luare in spatiu?
Daca il iau in spatiu,pot sa-l si dau afara?Inainte de termenul fixat?
Iarna pot sa fac acest lucru?
Nu stiu cum sa procedez.
Multumesc.

Buna seara.
Ordinele pe care le primesc de la seful meu,respectiv sarcinile de serviciu care-mi sunt trasate nu trebuie sa fie in conformitate cu ATRIBUTIILE DE SERVICIU din fisa postului?Pot refuza executarea unui ordin sau o sarcina de serviciu trasata daca acesta sau aceasta nu este conform Atributiilor de serviciu?
Sa nu se creada ca eu sunt Gica Contra dar vreau sa-mi cunosc mai bine drepturile si obligatiile.
Probabil ca nu am fost inteles.Nu poti sa ordoni unui medic sa lucreze ceea ce lucreaza un lacatus mecanic.Am vrut sa stiu bine daca pentru ordinele primite la inceputul zilei de munca superiorul trebuie sa tina seama de atributiile mele conform fisei postului sau pur si simplu imi ordona ceea ce a visat noaptea.Atunci la ce mai semnam Fisa Postului cu atributiuni si sarcini de serviciu.Daca nu ai calificarea necesara nu poti executa acea operatiune sau ordin.Mai mult decit atit in caz de accident de munca,in cazul in care execut deplasarea si conform fisei postului nu am atributiuni pentru punctul de lucru sau obiectivul respectiv nu cumva si eu voi avea de suportat unele repercursiuni?


Discuție PROBE.
Un mail,trimis de pe use-ul personal,fara atasament de adresa semnata,in cadrul unei retele intranet poate fi prezentat ca proba in instanta?O convorbire telefonica in reteaua Romtelecom poate fi ceruta in instanta ?
In cazul in care in urma neexecutarii unui ordin sau a unei sarcini de serviciu pe care din motive intemeiate la acea data nu puteam practic sa il sau sa o execut mi se desface CIM,ma pot adresa in justitie?Cit timp eu am acest proces cu firma,angajatorul nu mai are obligatii fata de mine pina la finalul procesului?Presupun ca si cistig in aceasta situatie.
In momentul in care dupa cistigarea procesului am dreptul sa cer angajatorului repunerea in drepturi?Daca se poate,la reangajare imi mai sunt necesare din nou aceleasi acte : Cazier,samd?
Am intrat de cca o saptamina in posesia unei Decizii data de catre un superior si inregistrata in octombrie 2012,prin care eram numit secretar intr-o comisie.Nu am semnat nimic de primirea acesteia.Mentionez faptul ca nu posed calificarea de secretar.Cu toate acestea mi se cere sa intocmesc situatii desi in fisa postului nu am atributii de serviciu in aceasta directie in sensul ca nu ne ocupam si de reglementarea juridica. Mai mult decit atit,pentru faptul ca eu tb. sa semnez la intocmit,imi vin din teritoriu situatii deja intocmite,insa incorect si semnate de catre sefii de subunitati,membri in aceasta comisie.Seful meu imi spune ca trebuie sa le semnez insa eu nu pot pentru ca am constatat faptul ca nu sunt corecte.Ce fac pentru ca se poate interpreta ca refuz de executare a ordinului si mi se poate desface contractul de munca cred.