avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SARCINI DE SERVICIU,Fisa Postului.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SARCINI DE SERVICIU,Fisa Postului.

Buna seara.
Ordinele pe care le primesc de la seful meu,respectiv sarcinile de serviciu care-mi sunt trasate nu trebuie sa fie in conformitate cu ATRIBUTIILE DE SERVICIU din fisa postului?Pot refuza executarea unui ordin sau o sarcina de serviciu trasata daca acesta sau aceasta nu este conform Atributiilor de serviciu?
Sa nu se creada ca eu sunt Gica Contra dar vreau sa-mi cunosc mai bine drepturile si obligatiile.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:28, 11 Februarie 2013
Angajatorul are, in principal, dreptul de a stabili atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii si sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor.
Ultima modificare: Duminică, 10 Februarie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic

Buna seara.
Ordinele pe care le primesc de la seful meu,respectiv sarcinile de serviciu care-mi sunt trasate nu trebuie sa fie in conformitate cu ATRIBUTIILE DE SERVICIU din fisa postului?Pot refuza executarea unui ordin sau o sarcina de serviciu trasata daca acesta sau aceasta nu este conform Atributiilor de serviciu?
Sa nu se creada ca eu sunt Gica Contra dar vreau sa-mi cunosc mai bine drepturile si obligatiile.
Probabil ca nu am fost inteles.Nu poti sa ordoni unui medic sa lucreze ceea ce lucreaza un lacatus mecanic.Am vrut sa stiu bine daca pentru ordinele primite la inceputul zilei de munca superiorul trebuie sa tina seama de atributiile mele conform fisei postului sau pur si simplu imi ordona ceea ce a visat noaptea.Atunci la ce mai semnam Fisa Postului cu atributiuni si sarcini de serviciu.Daca nu ai calificarea necesara nu poti executa acea operatiune sau ordin.Mai mult decit atit in caz de accident de munca,in cazul in care execut deplasarea si conform fisei postului nu am atributiuni pentru punctul de lucru sau obiectivul respectiv nu cumva si eu voi avea de suportat unele repercursiuni?


Textul citat este destul de clar, dispozitiile angajatorului sunt date sub rezerva legalitatii lor .. astfel de decizii pot fi refuzate , mai ales cele verbale , daca se constata ca nu sun legale si nu au nici legatura cu functia detinuta ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fisa postului kgkg kgkg Ce se intampla, functionar fiind ( primarie ) , daca nu semnez fisa postului? (vezi toată discuția)
Abatere disciplinara petruneagu petruneagu Constituie motiv de abatere disciplinara refuzul unui meserii de a indeplini in mod permanent sarcinile preluate de la un alt angajat cu o alta ... (vezi toată discuția)
Sarcini abuzive in fisa postului? pot sa nu semnez noua fisa a postului? mariamihalache mariamihalache Eu am in fisa postului o sarcina \"sa pregatesc inlocuitor\". Anul trecut sefa de secti a incercat sa-mi schimbe fisa postului, adaugandu-mi o sarcina pe care ... (vezi toată discuția)