avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Activitate aranca

Activitate aranca

Discuție Act aditional
Buna ziua,

as dori sa stiu si eu daca un contract isi poate continua valabilitatea atunci cand una dintre parti se schimba? sau unde ma pot interesa de legislatie in domeniu.
sau daca se poate incheia un act aditional la un contract la care una dintre parti se schimba?
multumesc mult
buna ziua
as dori sa intreb daca exista incompatibilitate intre profesia de simplu functionar public
( achiztii publice) in administratie publica locala si profesia de mediator.Pot sa infiintez un birou individual de mediator fara sa am probleme?
nimeni nu vrea sa ma ajute?
In anul 2007, parintii mei au dobandit dreptul de proprietate asupra imobilul in care au locuit prin procedura uzucapiunii de 30 de ani. S-a emis o hotarare care tine loc act de proprietate. acum in 2011 primesc de la Administratia financiara o Decizie referitoare la obligatiile de plata accesorii in care se mentioneaza ca natura obligatiei fiscale este un cod 65 si anume Venituri din instrainarea bunurilor imobile.
Aceasta suma accesorie fiind de 421 lei .
in conditiile in care acum in ianuarie 2011 luam contact pentru prima oara cu acesta informatie in care ni se comunica ca avem dobanzi si penalitati de 421 la o suma de care habar nu aveam ca trebuie sa o achitam ...ma intreb daca nu-mi scapa mie ceva?
1 parintii mei nu au instrainat ci au dobandit - cum sa platesti un impozit pe un venit care nu l-ai realizat ?
2. de ce pana acum nu s-a comunicat printr-un alt un alt document ( indiferent cum s-o numi ) ca am fi debitorii ai unei sume de baza. Sigur ca acum dupa atatia ani au crescut dobanzile si penalitatile.....
Cotestatie sigur voi face. insa nu gasesc niciunde obligatia lor de a incunostiinta pe debitori de sumele datorate, termene etc.