avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 267 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters189760

Activitate ContSters189760

Va rog sa ma ajutati intr-o problema mai delicata care incepe cam asa: Tatal meu a divortat de mama cand eu aveam varsta de 10 ani iar fratele meu 12, in urma divortului am ramas amandoi cu mama urmand ca tatal nostru sa ne plateasca pensie alimentara ceea ce a si facut. binenteles ca acesta s-a casatorit , s-a mutat intr-o alta localitate si mai are cu actuala sotie inca 3 copi, binenteles ca pastram legatura fiecare suntem la casaele noastre dar cei trei au fost ajutati sa-si cumpere apartamente (binenteles ca acest lucru nu are nici o relevanta) dar ceea ce ma intereseaza pe mine este urmatorul lucru. Avand in vedere ca el are impreuna cu actuala sotie un apartament in centrul localitati Brasov. Ma intereseaza cum procedez in cazul decesului acestuia avand in vedere ca sotia lui nu ne agreaza ar vrea sa vanda iar bani sa ii dea celor trei frati, binenteles ca notarul nu are de unde sti ca mai exista 2 copii in jud Olt. Stiu ce drepturi am firesc ar fi ca jumatate din propietate sa-l detina ea iar cealata jumatate sa se imparta in 6 parti egale bun, cum procedez sa nu poata vinde fara noi, stiu ca tatal meu tocmai de aceea nu doreste sa faca acte pentru ca si noi sa avem dreptul, recunosc ca a fost foarte apropiat de mine si ca am discutat deseori aceasta problema, nu le poate spune celorlalti pentru a nu-si supara sotia si pe ceilalti frati. Cum procedez ca vanzarea sa nu aibe loc fara noi, cum procedez ca si notarul care intocmeste actele sa nu incheie contractul. Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția va rog un sfat pentru o mostenire
Multumesc!
Avand in vedere ca veri nu mai am, dect cei doi copii ai verisoarei mele (deci nepoti) si respectiv fratele meu. Bine si atunci munca mea, a fratelui si mamei mele trebuie sa-o impartim cu ceilalti nepoti care nu au participat cu nimic la constructie, locuind in alta parte?. Hai ca fratele mai zic, desi undeva intr-o lege cred ca spune ca daca dupa 5 ani de la decesul propietarilor nu revendica mostenirea imi revine mie de drept, ceva de genul asta, ce ziceti?...Am putere (financiara vorbesc) sa o demolez si fac alta pe acelasi teren ce dreptuti mai au?.
Bunici mei au avut doua fete, una dintre ele (mama mea) a locuit cu ei de cand ma stiu (fiind divortata de tatal meu) iar eu si fratele meu am crescut cu ei in aceasi casa, cea lalta fica a lor s-a casatorit in anul 1960 si s-a mutat cu sotul ei.
In anul 1990 bunci mei au decedat, nelasand pe numele nici unei fete casa, am omis sa va spun ca bunici mei nu aveau nici un fel de venit decat prin munca lor fizica prestata la CAP , alocatia si pensia noastra primita in urma divortului mamei mele au construit casa cu pricina cum , frate si mama mea am locuit in continuare acolo. In 1993 fratele meu s-a casatorit, tatal nostru i-a dat o casa sa o demoleze si sa o mute in alta parte ceea ce a si facut. Acum incepe dilema mea. In 1998 sora mamei mele a decedat, la cativa ani si sotul ei, apoi fica lor care a fost divortata si a avut doi copii. In 2001 mama mea a decedat in urma unei comotii cerebrale eu am ramas incontinuare in aceasi casa m-am casatorit am doi copi, am facut multe inbunatatiri pana acum, intrebarile mele ar fi:
1. Daca fratele meu mai are vre un drept daca dupa atati-a ani nu si-a aratat intentia pana acum?
2. Daca nepotii mei, (copii verisoarei mele) mai au drept de mostenire desi nici ei nu zic nimic?
3. ce proceduri trebuie sa urmez pentru a trece casa pe numele meu?
Va multumesc aticipatat