avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate latifa

Activitate latifa

Răspuns la discuția Avocat fara interes
Va multumesc pentru raspunsuri. Numai bine.
Răspuns la discuția Partaj lizing.
Va multumes pentru raspunsurile date.Numai bine.
Discuție Partaj lizing.
Buna ziua,

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns la intrebarea:
Am achizitionat o masina in lizing in timpul casniciei, cum se procedeaza la partaj cu acest bun? cit la % din valoatrea bunului se i-a in calcul, toat suma sau cit a fost achitat pina in momentul intoduceri divortului(specific ca bunul nu mai este proprietatea noastra datorita neachitarii ratelor)
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Avocat fara interes
Ok scuze.
Răspuns la discuția Avocat fara interes
.....Apropo de intrebari inca o problema, Am achizitionat o masina in lizing in timpul casniciei, cum se procedeaza la partaj cu acest bun? cit la % din valoatrea bunului se i-a in calcul, toat suma sau cit a fost achitat pina in momentul intoduceri divortului(specific ca bunul nu mai este proprietatea noastra datorita neachitarii ratelor)
Va multumesc



Ma ajuta cineva cu raspuns la aceasta intrebare??

Va multumesc.
Răspuns la discuția Avocat fara interes
romascanu a scris:

1. Ati verificat macar daca "domnul avocat" este cu adevarat avocat? (ati vazut vreo legitimatie/card de identitate pentru avocat, ati verificat vreun tablou al avocatilor?). Nu de alta, dar avocatul asista/reprezinta in baza imputernicirii avocatiale, nu in baza procurilor notariale.

2. Taxa de timbru pentru partaj nu-i chiar 2 lei si NU I SE DA AVOCATULUI.
Taxa se plateste in contul bugetului local si se inmaneaza avocatului ...chitanta.

3. Daca alergati dupa ..."marea cu sarea" si eventual ieftina (la nivel de vorbe initiale ...ca pe urma...) atunci nu e de mirare ca vi se intampla astfel de lucruri.

4. De ce acceptati sa achitati onorarii fara contract!?


Buna ziua,

Nu vreau sa supar pe nimeni cu ceea ce urmeaza dar NU AM VRUT MAREA CU SAREA PE BANI PUTINI, cind am spus ca mi s-a promis marea cu sarea a fost ca divortul se va termina in termen scurt, fara obstacole, si fara aminari, de aceea am si platit o suma de bani mai mare. Da am verificat daca D-nl avocat face parte dintr-un barou ceva, nu nu am discutat cu asistente sau femei de serviciu ci cu dinsul, din pacate nu sunt trecuta prin sute de divorturi ca sa stiu cum si unde sunt achitate taxele de accea mi-am Angajat AVOCAT sa se ocupe de divort daca vroiam sa alerg ca zuza nebuna peste tot si sa fiu trimisa de la o usa la alta nu imi mai angajam avocat. vorba aia cind te duci la magazin nu iti bati tu singur produsele la casa exista personal angajat sa faca acest lucru. Fiecare om care are o meserie/functie stie cum se invirt lucrurile in meseria/functia lui. DE ce am achitat banii fara contract aici a fost greseala mea ca am avut incredere in Avocat cel putin am sperat ca macar Avocatii nu sunt corupti, si avind in vedere ca a mi-a fost recomandat cu mare fast.
Daca stiam cum stau lucrurile nu mai apelam nici la acest forum cu intrebari. Apropo de intrebari inca o problema, Am achizitionat o masina in lizing in timpul casniciei, cum se procedeaza la partaj cu acest bun? cit la % din valoatrea bunului se i-a in calcul, toat suma sau cit a fost achitat pina in momentul intoduceri divortului(specific ca bunul nu mai este proprietatea noastra datorita neachitarii ratelor)
Va multumesc
Răspuns la discuția Avocat fara interes
roxanel a scris:

buna ziua.
in momentul in care ati incheiat contractul de asistenta juridica cu avocatul ales, tb. sa -i cereti sa mentioneze in contract onorariul perceput. ( onorariul real !! ).
de asemenea tb . sa-i spuneti ca doriti sa va elibereze chitanta pt. onorariul achitat.
daca nu este mentionat in contract onorariul platit , nu aveti cum sa dovediti ca de fapt i-ati dat o suma mai mare de bani .
dar pana una alta de ce nu discutati cu dansul si nu-i spuneti ca sunteti nemultumit de felul cum trateaza procesul dvs. ? ca doriti sa-si dea mai mult interes, etc. etc.


Problema este ca nu am nici un contract incheiat cu D-nl avocat, mi-a fost recomandat de o cunostinta care a fost multumita de serviciile prestate........ Exista in schimb o procura pe care am incheiat-o cu dinsul pentru a ma reprezenta in tribunal (din motive diferite nu am vrut sa dau ochii cu fostul sot)credeti ca asta ma poate ajuta la ceva?

Va multumesc!
Buna ziua,

Poate este cineva care ma poate ajuta cu ceeace urmeaza, Sunt in divort de sotul meu dar din pacate am dat peste un avocat care la inceput mi-a promis marea cu sarea ca sa aflu de fapt ca nu e asa, Am citit dosarul de la tribunal si am avut marea bucurie sa a aflu ca nu exista nici o chitanta (pentru partaj, etc) avind in vedere ca i-am achitat D-lui Avocat suma ceruta pentru aceasta taxa, ca dosarul de divort a fost depus dupa ce m-a asigurat ca pot pleca din casa fara nici o grija ca dosarul a fost depus, problema mea este cum il pot schimba , cum imi pot recupera banii achitati (din pacate nu am nimic la mina prin care reiese ca i-am achitat toti banii in avans, v-a fi cuvintul meu impotriva lui.

Va multumesc anticipat.