avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocat fara interes
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocat fara interes

Buna ziua,

Poate este cineva care ma poate ajuta cu ceeace urmeaza, Sunt in divort de sotul meu dar din pacate am dat peste un avocat care la inceput mi-a promis marea cu sarea ca sa aflu de fapt ca nu e asa, Am citit dosarul de la tribunal si am avut marea bucurie sa a aflu ca nu exista nici o chitanta (pentru partaj, etc) avind in vedere ca i-am achitat D-lui Avocat suma ceruta pentru aceasta taxa, ca dosarul de divort a fost depus dupa ce m-a asigurat ca pot pleca din casa fara nici o grija ca dosarul a fost depus, problema mea este cum il pot schimba , cum imi pot recupera banii achitati (din pacate nu am nimic la mina prin care reiese ca i-am achitat toti banii in avans, v-a fi cuvintul meu impotriva lui.

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: latifa , utilizator 22:09, 5 Februarie 2011
buna ziua.
in momentul in care ati incheiat contractul de asistenta juridica cu avocatul ales, tb. sa -i cereti sa mentioneze in contract onorariul perceput. ( onorariul real !! ).
de asemenea tb . sa-i spuneti ca doriti sa va elibereze chitanta pt. onorariul achitat.
daca nu este mentionat in contract onorariul platit , nu aveti cum sa dovediti ca de fapt i-ati dat o suma mai mare de bani .
dar pana una alta de ce nu discutati cu dansul si nu-i spuneti ca sunteti nemultumit de felul cum trateaza procesul dvs. ? ca doriti sa-si dea mai mult interes, etc. etc.
Puteti si sa trimiteti baroului din care face parte dl/dna avocat o adresa in care sa expuneti situatia sau chiar sa o formulati ca o plangere. Problema este ca nu aveti dovezi.
roxanel a scris:

buna ziua.
in momentul in care ati incheiat contractul de asistenta juridica cu avocatul ales, tb. sa -i cereti sa mentioneze in contract onorariul perceput. ( onorariul real !! ).
de asemenea tb . sa-i spuneti ca doriti sa va elibereze chitanta pt. onorariul achitat.
daca nu este mentionat in contract onorariul platit , nu aveti cum sa dovediti ca de fapt i-ati dat o suma mai mare de bani .
dar pana una alta de ce nu discutati cu dansul si nu-i spuneti ca sunteti nemultumit de felul cum trateaza procesul dvs. ? ca doriti sa-si dea mai mult interes, etc. etc.


Problema este ca nu am nici un contract incheiat cu D-nl avocat, mi-a fost recomandat de o cunostinta care a fost multumita de serviciile prestate........ Exista in schimb o procura pe care am incheiat-o cu dinsul pentru a ma reprezenta in tribunal (din motive diferite nu am vrut sa dau ochii cu fostul sot)credeti ca asta ma poate ajuta la ceva?

Va multumesc!
1. Ati verificat macar daca "domnul avocat" este cu adevarat avocat? (ati vazut vreo legitimatie/card de identitate pentru avocat, ati verificat vreun tablou al avocatilor?). Nu de alta, dar avocatul asista/reprezinta in baza imputernicirii avocatiale, nu in baza procurilor notariale.

2. Taxa de timbru pentru partaj nu-i chiar 2 lei si NU I SE DA AVOCATULUI.
Taxa se plateste in contul bugetului local si se inmaneaza avocatului ...chitanta.

3. Daca alergati dupa ..."marea cu sarea" si eventual ieftina (la nivel de vorbe initiale ...ca pe urma...) atunci nu e de mirare ca vi se intampla astfel de lucruri.

4. De ce acceptati sa achitati onorarii fara contract!?
Ultima modificare: Luni, 31 Ianuarie 2011
romascanu, moderator
=D>=D>=D> pentru Dna Romascanu!!! Dar a avut vreodata curiozitatea sa vada cati avocati elibereaza chitante pentru onorariul platit???? Poate in alta tara sau,de ce nu.... intr-un alt ..spatiu!! Din PROPRIA experienta:-Am platit onorariu la 2 Domni avocati,care pina sa le dau banii promiteau marea cu sarea,desii nu trebuia ca din acte rezulta ca avem dreptate!! Doar putin interes pentru caz,nu numai pt bani!! Pentru ca imediat ce s-au vazut cu banii in mina a disparut si interesul! Inainte= facem asta,dregem asta,haideti ca pierdem timpul!!! Au luat banii,acum= Pai sa mai asteptam,de ce sa grabim justitia.....si uite asa asteptam de ....2 ani si ceva luni!!! Concluzie:- ,,TOATA" lumea in Romania vrea banii...inainte....si nu vorbim de ,,lucru" pe centura!:dance3:

Alte discuții în legătură

Partaj lizing. latifa latifa Buna ziua, Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns la intrebarea: Am achizitionat o masina in lizing in timpul casniciei, cum se procedeaza la ... (vezi toată discuția)
Contractul de asistenta juridica dodorel62 dodorel62 1.Era normal ca atunci cand ai un proces de partaj bunuri si casa avocatul pe care il pui sa incheie un contract de asistenta juridica intre mine si el si ... (vezi toată discuția)
Onorariu avocat Acesol Acesol Vroiam sa stiu si eu daca contractul cu avocatul si respectivul onarariu are termen de valabilitate? Am angajat un avocat pentru procesul de divorț si partaj ... (vezi toată discuția)