avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate gabi1983

Activitate gabi1983

am luat un credit de nevoi personale de 15 000 lei pe 5 ani,era necesar comisionul de arhiva electronica?este legal acest comision,este obligatoriu,in ce conditii se ia acest comision?
vreau sa iau un credit de 10000 lei si banca vrea sa semneze si sotia pentru acest imprumut.pot sa semnez eu in locul sotiei?
lucrez la o firma cu carte de munca norma intreaga si la o fundatie cu jumatate de norma si cu carte de munca;trebuie sa imi iau in ambele parti concediu pre-natal si post natal sau pot lua unul de la firma si altul de la fundatie;si cu concediul de maternitate trebuie sa l iau de la ambele locuri de munca?
"Proprietarii apartamentelor din blocurile de locuinte si ai imobilelor care au executat lucrari de interventie pe cheltuiala proprie beneficiaza, in conditiile legii, de scutire de la plata impozitului aferent locuintei pe o perioada de minimum 7 ani, pe baza auditului energetic prin care se certifica realizarea recomandarilor propuse de catre auditorul energetic pentru cladiri."

conform legii sus mentionate,daca un proprietar isi izoleaza peretii exteriori ai apartamentului in regie proprie si face cu un auditor autorizat auditul energetic,poate beneficia de scutiri de plata la impozitul aferent locuintei,daca am inteles bine.

intrebarea este daca trebuie sa justificam cu facturi sau in vreun fel acesta activitate de izolare in regim propriu,ca si proprietar?sau conteaza cel mai mult acel certificat energetic?

as vrea sa beneficiez de aceasta reducere de impozit,avand in vedere ca am si izolat peretii ,am si schimbat toata tamplaria cu geam termopan.

pot aparea piedici pentru proprietar?
la ce costuri se ridica donarea unu i imobil ,sa zicem de 40 mii euro de catre parinti copiilor?si in cat timp se poate face acest lucru?
este valabil atestatul de absolvire a cursului de puericultura?