avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate rcorinat

Activitate rcorinat

Răspuns la discuția CASS persoane fara venituri
Ah, Ma scuzati, inca o intrebare a mai aparut acum in capul meu... dc sa spunem ca persoana nu are venituri de 2 ani, , nici nu depune formularul 604 in primele 3 luni ale anului si in luna aprilie 2016 va fi luata in intretinere de sot/sotie ca si coasigurat.. Conform noului cod fiscal, va avea de platit pe ian, feb, martie retroactiv sau va plati firma in aprilie la inceput tot suma de 5.5% din (salariu minim pe economie * 7)?
Răspuns la discuția CASS persoane fara venituri
Multumesc tare mult pt raspunsuri.
Răspuns la discuția CASS persoane fara venituri
Corect, multumesc de raspuns... Eu ma refeream la cei care nu sunt coasigurati sau luati in intretinere si care nu au venituri de ani de zile.. Pentru ei, indiferent ca vor completa declaratia 604 acum sau peste 3 luni, e fix acelasi lucru, in caz ca nu sunt somati de ANAF... De aceea cred ca nu ii va impacta sa astepte... Gresesc cu ceva cand afirm asta?
Noul cod fiscal a intrat in vigoare la 1 ian 2016, si sunt supuse platii CASS si persoanele fara venituri, care nu se incadreaza in categoriile exceptate. Pe 4 feb 2016 ministerul de finante a transmis un comunicat conform careia se lucreaza sa se elimine aceasta obligatie. Desi au aparut noi amendamente la codul fiscal, nici o schimbare pana acum legata de acest aspect. Din ce am studiat, poti astepta dc deja nu obtii venituri de mai mult de 6 luni, ca tot 5,5% din (salariu minim * 7 luni) vei plati prima data cand vei declara ca n-ai venit, asta dc nu esti somat de ANAF... Acum intrebarea e: se va face schimbarea sau nu?
Am ramas dupa moartea mamei 2 frati si tatal. Am dobandit prin instanta 3/8 din partea mamei. Acum doresc sa stiu care sunt pasii de urmat. Mentionez ca mostenirea s-a dezbatut la 3 ani de la moartea mamei. Am inteles ca trebuie sa:
- merg la fisc in orasul in care ma aflu sa platesc cota parte din 1% impozit din masa succesorala
- sa merg sa inscriu la ocpi din orasul mamei
- sa merg sa declar la primarie din orasul mamei
Imi puteti spune care sunt pasii exacti? sunt cei de mai sus? ce trebuie platit efectiv ca sa intru in legalitate cu cota mea parte? mentionez ca eu si mama decedata suntem acum in orase diferite.
Răspuns la discuția terminare proces - cum procedez?
si daca duce bunicul meu copie dupa sentinta legalizata trebuie sa depun si eu singura acelasi lucru? Multumesc.
Răspuns la discuția terminare proces - cum procedez?
ma refer la faptul daca trebuie sa merg la primarie, sa depun ceva acte, etc. Sa merg la notar, sa cer vreo calitate de mostenitor, etc. Pot sa sun doar la primarie sa cer un iban si sa depun datoria in cont, asta e tot?
Buna ziua,

Am fost intr-un proces de mostenire. Am trimis o intampinare in care eram de acord cu impartirea mostenirii, de aceea, in ceea ce ma priveste, s-a decis ca detin 3/8 dupa bunica mea din apartament si nu tb sa platesc cheltuieli de judecata. Aceasta a fost hotararea instantei.
Va rog sa ma ghidati acum, ce ar trebui facut. Va trebui sa platesc la impozit la primarie? Trebuie sa platesc ceva la cartea funciara?
Pe mine nu ma intereseaza aceasta parte pana moare bunicul meu, de aceea as vrea sa stiu care sunt pasii urmatori ce ar tb executati.

Multumesc.
Cererea de chemare in judecata o depun chiar eu la judecatoria sectorului la care apartin sau imi trebuie un avocat? Multumesc.
Buna ziua,

Am un copil in urma unei relatii cu fostul partener de viata, nefiind casatoriti. La nasterea copilului, el l-a recunoscut, fiind trecut in certificatul de nastere. Dupa un an de la nasterea copilului, am parasit caminul conjugal din cauza abuzurilor fizice. Acum locuiesc cu parintii mei. Alocatia copilului este primita in continuare pe adresa unde am locuit cu fostul partener, fiind folosita in mod abuziv de acesta.
Fostul partener are mai multe amenzi la politie, deranjandu-ne si dupa ce ne-am mutat la mama mea, eu si copilul.

As dori sa stiu ce costuri sunt si ce demersuri pot face ca sa reusesc urmatoarele:

- sa trec alocatia copilului pe numele meu si sa ii schimb domiciliul copilului la mama mea, astfel incat copilul sa se poata folosi de alocatie
- daca se poate, cum sa fac ca acest copil sa nu mai fie trecut deloc pe numele tatalui lui chiar dc a fost recunoscut la inceput?
- daca obtin custodia totala, mai imi trebuie acordul tatalui pentru a merge de exemplu in strainatate cu copilul meu?
- cum sa fac sa obtin ordin de restrictie?
- cat ma costa toate cele de mai sus?

Si cea mai importanta intrebare pentru mine, e unde sa ma adresez si de unde sa incep sa obtin ce v-am intrebat, in conditiile in care veniturile mele sunt limitate si imi permit mai greu angajarea unui avocat bun.

Multumesc.