avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate ANDREI ANCA

Activitate ANDREI ANCA

Buna ziua,as dori sa imi da-ti un sfat va rog,am trait in concubinaj timp de 8 ani cu prietenul meu,acesta dintr-o casatorie anterioara are doi copii,in timpul concubinajului am cumparat o casa pe numele,,sotului,,si multe bunuri in casa,acesta a decedat intre timp ,la cumpararea casei am ajutat cu 10 000 euro ( POT DOVEDI CA AM AVUT ACESTI BANI INTR-UN CONT BANCAR),am vreun drept la partaj cu copii sai si daca da pe ce cale sa actionez,as dori sa nu ma intelegeti gresit nu sunt materialista,insa noi am avut o relatie frumoasa ,iar copii pe timpul vietii i-au facut numai rau
Răspuns la discuția ABUZURI ALE POLITIEI
asadar sa fiu mai explicita,ammers la sectia de politie si am depus o reclamatie impotriva unui vecin care in repetate rinduri m-a amenintat ca ma va omori,imi va da foc la casa,imi va otravi ciinele(ceea ce sa si intimplat <un ciobanesc mi_a fost otravit <insa am reusit sa il salvez,iar alt catelus mai mic ia fost scos ochiul fiind lovit cu o piatra),AM RECLAMAT TOATE ASTEA LA POLITIE ,INSA ACESTIA SU in acest cazNT PRIETENI CU ACEST VECINI CARE este traficant de tigari,droguri,acum nu inteleg politistilor ori le este frica de acest vecin ,ori sunt prieteni,insa mie imi trimit in fiecare saptamina citatii sa merg la politie sa dau declaratii,mai mult decit atit intr-o seara cind vecinul a bruscat-o pe mama ,am sunat la 112 ,iar urmarea a fost o amenda primita tot de la acest politist,l-am raclamat la ipj ,dupa care m-a citat iar la politie ,punindu-mi ostentativ un aparat foto,spunundu-mi ca ma inregistreaza ,iar la reclamatia mea va da nup,ce pot face in acest caz ,de vecin ma feresc cit pot,dar oare politistul nu face un abuz in serviciu ?VA MULTUMESC PT RASPUNSURI SAU SUGESTII
Răspuns la discuția ABUZURI ALE POLITIEI
politistul ma tot sicaneaza trimitindu-mi citatii,iar de cite ori merg la sectie ostentativ imi pune un aparat foto in fata spunindu-mi ca ma filmeaza ,are voie sa faca acest lucru si eu la rindul meu am inregistrat toate discutiile cu telefonul mobil,insa nu satiu daca le pot folosi in instanta pt ca doresc sa fac o sesizare pt abuz in serviciu
Inregistrarile audio ,facute cu telefonul mobil pot fi folosite in instanta,sunt admise?
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
VA MULTUMESC PT RASPUNS
buna ziua,am facut o contestatie la un pv ,am primit citatie iar pe aceasta citatie scrie,,a depune un exemplar plingere,si inscrisuri pentru comunicare sub sanctiunea nulitatii,,spuneti-mi va rog ce trebuie sa depun mai exact ,ce acte ,cind trebuie sa depun toate acestea ,termen am pe data de 26 aprilie 2011,va multumesc
Buna ziua ,doresc sa stiu ,daca atunci cind esti citat sa mergi la sectia de politie,politistul foarte ostentativ ma filmeaza ,spunindu-mi ca ma va inregistra ,cu un aparat foto,doresc sa stiu daca au acest drept.va multumesc tuturor pentru raspuns
Răspuns la discuția Amenda contraventionala
Stimate domn ,credeti ca am vreo sansa daca ii actionez pe acesti politisti in judecata pentru abuz in serviciu,cu tot respectul va multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Amenda contraventionala
Va multumesc din suflet tuturor pentru sfaturii,am sunat de pe telefonul mobil ,cei de la 112,dupa ce am explicat in detaliu ca am fost la sectia de politie,iar cei de acolo m-au dat afara,m-au indrumat cei de la 112 sa merg la Politia Municipala sa depun o sesizare importiva politistilor,dar sigur cei de la 112 au sunat la sectia din comuna sa intrebe ce se intimpla iar acestia s-au simtit deranjati ,si au venit la domiciliul meu de pe str transformatorului,iar in amenda au spus ca s-au deplasat la adresa mamei mele.
Multumesc in continuare tuturor pentru toate raspunsurile
BUNA ZIUA,DA-TI-MI UN SFAT VA ROG SI O SUGESTIE DESPRE CE AR TREBUI SA FAC IN CAZUL CARE IL VOI EXPUNE,IN DATA DE 24 IANUARIE IN JURUL OREI9 UN VECIN MI-A AGRESAT MAMA,AMENINTIND-O CA O OMOARA ,IN JURUL OREI 15 A FOST CHEMATA MAMA LA SECTIE,FIIND ACUZATA DE ACELASI VECIN CA I-AR FI SPART GEAMUL LA MASINA ,FAPT CE NU SA INTIMPLAT ,MAMA IMPREUNA CU MINE FIIND LA SECTIE AM SPUS CA ACEST VECIN NE-A AMENINTAT CA NE OMOARA,FIRESC CA NU NE-AU DAT IMPORTANTA POLITISTII,NE-AU DAT SI AFARA DIN BIROU DOAR PENTRU CA NU AM DORIT SA DECLARAM CE NE SPUNEAU POLITISTI ,NE-AU DAT AFARA DIN BIROU,INTORCINDU-NE ACASA,VECINUL NE-A IESIT IN FATA SI NE-A AMENINTAT IARASI,AM SUNAT LA 112 AM SPUS CA SUNTEM AMENINTATE CA VINE NOAPTEA SI NE ESTE TEAMA,LA ORA 18,30 VINE ACELASI POLITIST INSOTIT DE ALT COLEG IMI SPUNE DE CE AM SUNAT LA 112 SI IMI SPUN CA IMI VOR DA AMENDA SE URCA IN MASINA SI PLEACA,AZI PRIMESC PRIN POSTA AMENDA DE 100LEI,CARE SUNA CAM ASA,,SUSNUMITA A SOLICITAT PREZENTA ORGANELOR DE POLITIE LA ADRESA DE MAI SUS LOCUINTA MAMEI SALE ,FARA UN MOTIV INTEMEIAT ,DECLARIND CA SE SIMTE AMENINTATA ,CU OCAZIA DEPLASARII NU AU FOST OBSERVATE PERSOANE IN ...........(NU INTELEG CUVINTUL SCRIS),AMENDA O INCADREAZA LA ART2 PCT13 DIN l61/91,spune ca contravenientul nu este de fata la intocmirea PV.PRECIZEZ CA EU LOCUIESC PE ALTA STRADA IAR POLITIA A VENIT LA DOMICILIUL MEU NICIDECUM AL MAMEI.CE SA FAC IN ACEST CAZ,CONTESTATIA SE POATE TRIMITE PRIN POSTA ,CE POT FACE LA ADRESA POLITISTILOR.IN SPERANTA UNUI RASPUNS VA MULTUMESC DIN SUFLET.CU RESPECT