avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta56

Activitate nicoleta56

Buna,
Sunt manechiurista si vreau sa imi fac PFA. De curand am gasit un furnizor de produse din Germania. Am inteles ca PFA-urile nu sint platitoare de TVA. Ce se intampla daca eu achizitionez acele produse?
Multumesc
Răspuns la discuția probleme cu custodia copilului
Citi ani are baiatul?
Si eu am trecut prin asa ceva, dar fata mea avea 16ani si avea un cuvant de spus. Eu am avut avocat. Parerea mea , avocatul stie cum sa te apere, si daca mai si castigi iti iei banii inapoi de la fosta:)
Răspuns la discuția am fost acuzata de furt
Va multumesc la toti, ramane de vazut ce o sa fac.
Răspuns la discuția am fost acuzata de furt
Offfff, acum chiar nu am inteles nimic.
Răspuns la discuția am fost acuzata de furt
OK. Nu am fost explicita. Ancheta care s-a desfasurat, a fost o ancheta facuta in incinta cantinei condusa de seful de la securitate, angajat al companiei. Nu a fost sesizata politia, pt ca asta insemna rezilierea contractului intre cele doua firme, iar firma de catering unde am lucrat nu a vrut asa ceva, a spus ca nu reziliaza contractul pentru 6 000lei. Problema mea este ca nu am fost acuzata in fata( pt a ma putea apara), ci dupa ce am plecat din firma. Gata totul s-a rezolvat, Nicoleta a luat bonurile, am luat masuri, a plecat. Eu asta nu vreau, NU am luat nici un bon, vreau sa fiu curata in ochii lor. Mai mentionez ca bonurile erau tinute intrun vestiar care statea deschis 8ore/zi si pe linga care trecea tot personalul care lucra in cantina neexistand la acel moment o casa de valori. Totul este incheiat, ar trebui sa stau linistita, eu acum am aflat si doar pentru imaginea mea in fata lor vreau sa demonstrez ca am fost sincera. EU vreau sa fac valuri pt a ma apara. Dar cred ca cel mai bine stau in banca mea. DAR CUM SA TRAIESC CU ACEASTA PATA PE CARE MI-AU PUS-O?
Răspuns la discuția am fost acuzata de furt
gi_jane2 a scris:

nu mai aveti ce face, uitati acest incident

..............................................................................................................................................

:( sincer, nu credeam sa primesc acest raspuns , pe care l-am mai auzit. Mi-am crescut cei doi copii de la 3 si 4ani singura ( in prezent avand 21 si 22ani), au fost zile in care nu aveam ce sa le dau poate sa manance, si niciodata nu am gandit sa fur. Nu ramane decat sa spun, Dumnezeu este sus si vede. multumesc
Am 40ani si am lucrat intro cantina timp de 6ani in cadrul unei companii multinationale. Acolo tot personalul din fabrica manca masa calda. Masa era platita din bonurile de masa ale angajatilor iar diferenta o platea firma. In fiecare luna erau aduse bonurile pe care eu fiind asistent supervizor le faceam pachete de cate 500 buc, le stampileam, datam si apoi le trimiteam la firma de catering. Acum un an si 4luni am constatat lipsa a aproximativ 900 buc. Impreuna cu sefa mea am inceput sa cautam peste tot si intrun final am gasit un teanc de bonuri ascunse sub un teanc de halate. Cu putin timp inainte a fost angajata o fata de origine rooma care nu stia ce se intampla cu acele bonuri, si care era de servici in acea zi.Am sigilat dulapul si mare gresala am facut pt ca daca am fi lasat-o sa plece, anuntam paza, o controla la poarta si totul se rezolva. Dupa cum am spus, am pus lacat pe dulap, crezand ca va urma o ancheta si eventual se luau amprente de pe bonuri. E, am fost anchetate sumar si intrebate separat pe cine banuim, toate am spus ca pe ea. Intrun final s-a facut liniste( musamalizat), pt ca marea firma nu dorea publicitate iar firma de catering nu vroia sa piarda contractul, iar fata sia dat demisia. In timpul anchetei si dupa( cam vreo 2luni) eu si sefa mea am avut reactii diferite. Ea facea crize de plans, pe cand eu eram calma si incercam sa o linistesc spunind-ui ca totul are o rezolvare. Cert este ca dupa 2luni mi-a spus ca trebuie sa intru in bucatarie, lucru pe care stia ca nu am sa-l fac, si intrun fel m-a facut sa-mi dau demisia. Ironia sortii a fost ca dupa aproximativ 7 luni, sotului meu( sintem de 10 ani impreuna),i-a murit o ruda si la parastas sa stea langa mama fetei, culmea, ruda cu care nu se mai vazuse de 15-20ani. Din vorba in vorba femeia i-a spus ca fata ei si=a abandonat copilul si sotul si a plecat pe post de prostituata in Italia. Printre altele a mai povestit ca nu a putut sa aiba un serviciu stabil pentru ca fura, povestindui ca si de la ultimul loc de munca a facut o gaura foarte mare. Venind acasa, sotul mi-a povestit acea discutie, noi tragand concluzii clare ca ea este singura vinovata. Acum o saptamana, vorbind la telefon cu o fosta colega, d.in vorba in vorba a spus ca toata lumea stie ca eu am furat bonurile, ceea ce nu este adevarat. Am fost acuzata in lipsa neputand sa ma apar. Am vorbit cu sotul meu sa mergem la acea femeie sa o cunosc si sa o rog daca poate sa povesteasca ce stie ca eu sa nu mai fiu acuzata, iar el spunandu-mi ca ce mama va face asta si sa stau mai bine linistita si sa nu mai fac valuri. Ma intreb daca era fata sotului meu in aceasta situatie ce facea? Va rog din suflet sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac si cum pot sa demonstrez ca nu sint o hoata, si daca sefa mea merita sa plateasca pentru ce a facut.
va multumesc