Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA produse intracomunitare - TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

produse intracomunitare - TVA

Buna,
Sunt manechiurista si vreau sa imi fac PFA. De curand am gasit un furnizor de produse din Germania. Am inteles ca PFA-urile nu sint platitoare de TVA. Ce se intampla daca eu achizitionez acele produse?
Multumesc
Nu e obligatoriu ca un PFA sa fie neplatitor de TVA. Poate opta la infiintare pentru operatiunile interne. Daca realizeaza o cifra de afaceri mai mare de 35000 EUR (aprox 119000 RON la cursul aderarii) e obligata sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania (art 153 cod fiscal). In ceea ce priveste achizitiile intracomunitare sunteti obligata oricum sa va inregistrati in scopuri de TVA doar pentru achizitii intracomunitare daca depasiti plafonul de 10000 EUR/an (art 153/1 cod fiscal), chiar daca in Romania sunteti in continuare neplatitor de TVA. TVA-ul de la achizitiile intracomunitare il declarati prin decl 301 si pe 390, si-l platiti efectiv catre Fisc.

Odata devenit platitor de TVA (intern sau intracomunitar), inainte de a face achizitii intracomunitare trebuie sa va inregistrati in Reg. Operatorilor Intracomunitari.
Performia Finance, Contabil