avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate urtimudo

Activitate urtimudo

Buna seara,
Daca trimit in somaj o angajata pot angaja in locul ei alta ?
Buna seara
Am fost in somaj m-am angajat pe o perioada determinata si a incetat contractul de munca cu art.55 lit.b.Pot beneficia in continuare de ajutorul de somaj ?
Discuție demisie
Buna seara,
Daca angajatorul nu imi accepta demisia la zi pot sa ma angajez la alta firma si sa nu mai merg la vechiul loc de munca .
Discuție preaviz
Buna ziua,
Sunt in perioada de preaviz si m-am imbolnavit.As vrea sa stiu daca perioada de preaviz se prelungeste cu durata concediului medical.
Va multunesc
Discuție demisie
Buna ziua,
Sunt angajat pe o perioada determinatasi mi-am inaintat demisia la zi pentru a ma putea angaja la un alt loc de munca.patronul spune ca nu poate sa-mi semneze demisia pina la expirarea termenului din contract.
Va multumesc
Discuție pensie
Buna seara
As vrea sa stiu daca m-am nascut in octombrie 1955 ,am facut facultatea 5 ani ,armata 9 luni ,lucrez din septembrie 1981 , cand ma pot pensiona .
Discuție pensie
Daca sunt nascut in 09.02.1954 si lucrez din august 1973 avind o intrerupere de 6 luni cind pot sa intru in pensie .
Discuție angajare
Buna seara
As vrea sa-mi spuneti la cite firme pot sa ma angajez in acelasi timp si cite ore pot sa lucrez intr-o zi fiind angajat cu carte de munca.
Va multumesc
Discuție angajare
Daca sunt in somaj cum pot sa ma angajez ca ulterior sa mai pot beneficia de somaj.
Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza concediul medical daca am lucrat doar 7 luni pina sa ma imbolnavesc.