Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Buna seara
As vrea sa stiu daca m-am nascut in octombrie 1955 ,am facut facultatea 5 ani ,armata 9 luni ,lucrez din septembrie 1981 , cand ma pot pensiona .
Din legea 263/2010:
Art. 53
(1) Varsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru barbati si 63 de ani pentru femei. Atingerea acestei varste se realizeaza prin cresterea varstelor standard de pensionare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.
(2) Stagiul minim de cotizare este de 15 ani, atat pentru femei, cat si pentru barbati. Atingerea acestui stagiu se realizeaza prin cresterea stagiului minim de cotizare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.
(3) Stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, atat pentru femei, cat si pentru barbati. Atingerea acestui stagiu se realizeaza prin cresterea stagiului complet de cotizare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.

De interes sunt si urmatoarele articole din lege.
Conform cu Anexa 5 din Legea nr. 263/2010, va puteti pensiona pentru limita de varsta in 2020, la implinirea a 65 de ani.
Puteti beneficia de pensie anticipata partiala la 60 de ani, in 2015, dar penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare, in speta pentru 5 ani este de 45% si se mentine procentul in toti cei 5 ani.
Nu aveti conditii pentru pensia anticipata, intrucat ar trebui sa aveti cel putin 8 ani lucrati peste stagiul complet de cotizare de 35 de ani.