avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate ada2011

Activitate ada2011

avem cota parte din strada, la gaze nu sunt racordata...nu stiu vecinii cum platesc, la canalizare tot lui ii platim...s-au depus documentele pt a fi preluati de CEZ, sper sa se rezolve cat mai repede, personal cred ca in tara asta totul e posibil, si mi-e greu sa cred ca nu se cunoaste situatia....
eu asa am cumparat casa, sincer nu am stiut cum sta treaba cu curentul pana cand am vrut sa mergem sa deschidem partida si ne-a spus un vecin ca momentan platim "la magazin".....dar atunci unde pot face o plangere tinand cont ca imi ofera un serviciu fara sa imi dea niciun document in acest sens?
buna seara,
locuiesc intr-un cartier rezidential si toate casele sunt bransate la un transformator, apartinand celui ce a construit cartierul. Urmeaza sa fim preluati de CEZ, insa momentan nu avem niciun contract cu nimeni, dar platim celui ce are transformatorul, fara sa primim vreo dovada a platii....acum se pune problema unor pierderi de energie electrica si ni s-a impus sa platim in plus 300 lei de fiecare ca altfel ne debransaza. Ce ma sfatuiti sa fac?eu nu sunt de acord sa platesc aceasta suma . Multumesc!
Răspuns la discuția intampinare, citatie divort
pot sa fac o intampinare si s-o trimit prin mail la judecatorie?
Buna ziua,

locuiesc in Franta, iar sotul meu a depus actele de divort, in Romania. mentionez ca nu am primit citatia si am aflat abia astazi ca pe 12 februarie este primul termen.
Ce pot sa fac ca sa aman acest termen, tinand cont ca nu pot ajunge momentan in tara si nici nu am un avocat care sa ma reprezinte?
Răspuns la discuția vechime in campul muncii
pai si pt perioada aia se aplica o lege si pt acum se aplica alta lege? adica ea acum nu lucreaza deloc, practic isi plateste doar contributiile, cu toate astea acum i se considera vechime intreaga, e posibil asa ceva?

Multumesc!
Buna ziua,

am o prietena, care ar vrea sa iasa anticipat la pensie. In perioada 1.sept. 1994-1.sept.1997, a lucrat cu jumatate de norma. In prezenta isi plateste singura contributiile sociale, pt ca nu mai lucreaza. Puteti sa-mi spuneti daca in perioada 94-97 i se considera vechime intreaga, respectiv 3 ani? am inteles ca ar fii o lege in acest sens dar nu stiu daca se aplica si pt perioada aceea!

Multumesc!
Buna ziua,
am un PFA si am primit acum in 2014 ca trebuie sa platesc diferenta de impozit pe anul 2011 si 2012. Exista posibilitatea sa esalonez plata impozitului? Daca da, pe ce perioada?
pt anul 2013 nu am primit nimic, nu ar trebui sa aiba si ei un termen in care sa trimita instiintarile de plata?
Mulțumesc anticipat!
Buna ziua,
am primit ieri 26.06.2014 formularul 250 de plata a impozitului pt persoana fizica , pe anul 2011 si 2012, de asemenea formularul 260 pt anul 2014 si nimic despre anul 2013. Intrebarea mea este: in cat timp este legal sa-mi trimita informarea de plata? Personal nu castig mereu acele venituri iar acum ma vad in situatia de a nu avea de unde sa platesc? Pot sa fac o cerere de esalanore a platilor? Pt anul 2013 cand credeti ca voi primi informarea de plata?
Va mulțumesc anticipat!
Buna seara, va rog sa-mi spuneti si mie, in cazul in care exista o lege diferita de hotararea locala, pe care dintre ele ar trebui sa o aplic? Mulțumesc!