avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Activitate danapica

Activitate danapica

Buna seara. Sotul meu lucreaza la serviciul de ambulanta iar eu in invatamant. In lunile aprilie mai si iunie 2020 a depus acte la angajator pentru zile libere pentru copil pana in 12 ani. Eu i.am dat adeverinta de la scoala cum ca am fost in activitate, lucrand de acasa. I s.a aprobat si a primit banii.Acum, dupa 8 luni i s.a adus la.cunostinta ca trebuie sa dea banii inapoi ca nu au fost dati legal....eu lucrand de acasa. Ma intreb atunci de ce i s.a acceptat cererea si acum s.au razgandit. Daca ma puteti lamuri cum este legea asta exact? Nu se aplica daca un parinte lucreaza de acasa? Prima data i s.a spus ca nu conteaza....acum s.au razgandit... multumesc.
Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc frumos.
Discuție Mostenire
Buna ziua. Parintii mei au o casa pe numele lor . Eu sunt casatorita si sunt singura la parinti. Intrebarea este daca dupa decesul lor sotul meu are drept la acea casa sau imi revine doar mie in urma succesiunii. Multumesc.
Discuție Luna tatalui
Buna ziua. Sunt in concediu de crestere copil 2 ani. Pe 10 iulie 2019 face 2 ani. Sotul ar dori sa intre o luna in ccc si anume in luna mai tot atunci ma voi intoarce si eu la munca pentru a primi stimulentul. Intrebarea mea este daca sotul a schimbat serviciul exact cand s.a nascut bebe tb sa aduca adeverinte de la vechiul servici? Indemnizatia se va calcula pe baza salariului 12 luni anterior datei nasterii copilului sau ultimele 12 luni de cand depune cererea pentru concediu?
Răspuns la discuția Stimulent de insertie
Multumesc.
Buna ziua. Sunt in concediu de crestere copil pana la doi ani. Pe 10 iulie implineste fetita 2 ani. Lucrez ca titular in invtamant . Intentionez sa ma intorc la catedra din luna mai pentru a beneficia de stimulent. Intrebarea mea este daca pot primi orele la sfarsitul anului scolar in mai sau trebuie sa ma intorc la munca la inceputul sem. II. Cand am expus problema la scoala mi.au dat de inteles ca nu au cum sa ia orele altora si sa mi le dea mie tocmai la sf. anului scolar. Sunt un pic nelamurita si nu stiu ce sa fac..daca sunt titular, nu am dreptul sa ma intorc oricand sau cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul 2 ani?.multumesc.
Răspuns la discuția Cum fac sa intru in casa?
multumesc mult pentru raspunsuri!!!!
In urma unei succesiuni un lot care nu-mi apartine (n-a vrut sa fie despagubit), trece prin fata intrarii in casa, eu n-am de ales si trebuie sa intru in casa, cum si el intra (dupa intrarea in casa pe locul meu). Suntem intr-un compromis dar asi dori sa fiu in legalitate. Pe acelasi lot sa facut o servitute de trecere de la porta pana la usa casei de catre de catre o matusa, ei ia acceptat servitutea,proprietarul terenului, mie imi zice ca nu vrea sa-mi accepte, Pot cere insatntei servitute de trecere pentru intrarea in casa, sau sa cer ca servitutea facuta de matusa sa fie pentru toti?
Discuție Superficie
In urma unei succesiuni cei care au avut si drept la casa sunt cu 1/2 camera pe un loc care nu le apartine , prin actele notariale facute notarul a spus ca nu se poate vinde 1/2 camera fara teren si mia spus ca trebuie sa fiu de acord cu superficia. El a zis ca nu are dreptul sa stabileasca daca aceasta sa fie gratuita sau oneroasa motiv pentru care foloseste exprimarea,, se transmite si un drept de superficie,, nespecificand de care. Cei in situatia aceasta , trebuiau sa-mi plateasca o renta lunara dar ulterior au refuzat. Pot obtine prin instanta superficie oneroasa precizez ca actele notariale nu sau prescris.
In urma unei succesiuni terenul intravilan s-a impartit la 8 iar casa la 6 pentru ca 2 frati erau din alta casatorie. 5 au fost despagubiti 2 nu vor si eu care am cumparat am 7 loturi din8 . Lotul 4 care nu a vrut sa fie despagubit,trece prin fata intrarii in casa, cum sa fac sa fiu in legalitate sa pot intra in casa pentru ca terenul din fata intrarii nu este al meu? Pot prin servitute sau exista alta modalitate