avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate valyneagu29

Activitate valyneagu29

Buna ziua. Am nevoie de niste lamuriri sau ce ar trebui sa stiu in ceea ce priveste tva -ul, impozitul , facturarea.... in cazul unei firme din Romania care presteaza in Italia lucrari de lacatus mecanic. Presupun ca va fi nevoie de achizitionare unor materiale tot de acolo. Si legat de salariati asigurarile se platesc normal in tara?
buna, bilantul depus online se mai listeaza, scaneaza in prealabil pentru a fi semnate de mana si de cel care le intocmeste, sau se semneaza electronic doar de unitate?
si atunci de ce in declaratia 112 la februarie calculeaza la sal mediu din 2012?
se ia in calculul concediului medical pt ianuarie 2013? In declaratia 112 se calculeaza la sal mediu din 2012= 2117
ce drepturi are un chirias in conditiile in care proprietarul vinde respectivul spatiu?
Răspuns la discuția mod facturare curse externe
Scutirea de tva este valabila chiar daca firma cumparatoare este din afara uniunii? Dar daca firma beneficiara este din Romania si transportul este international?
xerxes, vad ca esti mai in tema cu tva-ul. Am si eu o problema cu o firma de transport intern si international .
In cazul transportului international, facturat unor firne din Romania cred ca e corect inregistratrea 4111=704;4427.
Dar pentru servicii de transport international pentru firme din UE si dinafara uniunii cum e? facturez cu tva sau far, ....Nu inteleg absolut de loc codul fiscal. Ajutor va rog
ma ajuta cineva cu o monografie pt o firma de transport intern si international si casa de expeditii
Discuție TAXA DE FIRMA
IN LEGATURA CU TAXA DE FIRMA (PANOU PUBLICITAR) CARE SE PLATESTE LA PRIMARIE, REGLEMENTATA DE OG.36/2002, AM SI EU O NELAMURIRE:

DACA ACEASTA FIRMA NU EXISTA, FIIND VORBA DE UN MAGAZIN LA TARA, EXISTA OBLIGATIA PLATII ACESTEI TAXE?
Cum se contabilizeaza o factura de reducere comerciala