Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... reduceri comerciale
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

reduceri comerciale

Cum se contabilizeaza o factura de reducere comerciala
poate acest link va va ajuta..este si un exemplu..
succes..[ link extern ]
iulia53 a scris:

poate acest link va va ajuta..este si un exemplu..
succes..[ link extern ]

Intervin pt ca nu sint de acord cu notele din respectivul site.

Ct 609 este un ct de pasiv, iar 709 un cont de activ.
notele ar fi:
- reduceri primite 401 = 609 cu + val fara tva a facturii si 4426 = 401 cu "-" val tva-ului de pe fact primita
- reduceri acordate 709 = 4111 cu + val fara tva a facturii si 4111= 4427 cu "-" tva-ului de pe fact

Ordin 3055:
Contul 609 "Reduceri comerciale primite"
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta reducerilor comerciale primite ulterior facturarii, indiferent de perioada la care se refera.
În creditul contului 609 "Reduceri comerciale primite" se înregistreaza:
- valoarea reducerilor comerciale primite ulterior facturarii (401).

Contul 709 "Reduceri comerciale acordate"
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta reducerilor comerciale acordate ulterior facturarii, indiferent de perioada la care se refera.
În debitul contului 709 "Reduceri comerciale acordate" se înregistreaza:
- valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturarii (411).

Dar toate de mai sus se refera la reducerile comerciale primite ulterior facturarii.

Reducerile comerciale inscrise in factura de achizitie, micsoreaza pretul de achizitie al marfii.

Ordin 3055:
pct 51 (3 ) Reducerile comerciale acordate de furnizor si înscrise pe factura de achizitie
ajusteaza în sensul reducerii costul de achizitie al bunurilor.
( 4 ) Reducerile comerciale primite ulterior facturarii, respectiv acordate ulterior facturarii, indiferent de perioada la care se refera, se evidentiaza distinct în contabilitate (contul 609 "Reduceri comerciale primite", respectiv contul 709 "Reduceri comerciale
acordate"), pe seama conturilor de terti.