avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate cryna31

Activitate cryna31

VA MULTUMESC MULT CELOR CARE MI-ATI RASPUNS SI DVS.D-LE TUDOR,IAR E-MAILUL VI-L DAU IN MESAJ PRIVAT. MULTUMESC!
in prezent sunt somera in ultima luna,luna aceasta imi expira somajul(am scris si mai sus,in a 6-a luna)..Am lucrat ca profesoara in ultimele luni de dinainte de somaj,timp de un an de zile,apoi mi-a expirat anul in august,nefiind multe posturi in judet, am intrat in somaj incepand cu luna septembrie a anului trecut. In timpul asta am ramas insarcinata,sunt in a cincea luna! am scris variantele legale care le stiu pt.a beneficia de indemnizatie dar voi avea lipsa cateva luni pana in iulie,la inceput cand ar trebui sa nasc! nu stiu exact care ar fi cea mai buna varianta dintre cele de mai sus,expuse de mine..si beneficiile ei.
intrebarea ar fi: ce variante am legale pt.a beneficia de indemnizatia post-natala de crestere a copilului? si cum se desfasoara ele in cadru legal pt.a beneficia. Mai exact,ce ar trebui sa fac eu (pasii care trebuiesc urmati)?eu mai stiu doua variante: sa ma angajez pt.perioada de 4,5 luni lipsa(sunt insarcinata in luna a 4,incep.celei de a 5-a)somera in ultima luna!(cea de-a sasea!) sau sa devin PFA(nu stiu pasii?!ce ar trebui sa fac?)sau concediu medical(risc maternal+ concediu medical+ concediu de lehuzie,ca apoi sa intru in concediu de crestere a copilului..Ce ar trebui sa aleg?care e varianta mai sigura..si ma convenabila?