avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate ghiumusa

Activitate ghiumusa

Răspuns la discuția Declarare bani cadou
Nu,o persoana fizica ,pensionara

Cornel Vasile a scris:

Sunteti functionar public?

ANAF,
se poate plati o suma de 1500 lei esalonat,pentru ca nu ii am pe toti?suma este compusa din 1300 cass restul dobanzi si penalitati.Am fost acolo dar m-a repezit doamna si am uitat sa intreb
multumesc
am primit prin banca ,cu titlu de cadou,50000 lei.trebuie sa fac vreo declaratie ,sa platesc vreun impozit?
multumesc frumos
scuzati,sa merg la anaf?
ANAF,
Buna ziua,
primesc pe numele sotului meu ,de la ANAF,emisa pe 31,12,23 si primita pe 20,02,24,o decizie referitoare la plata dobanzilor si penalitatilor aferente declaratiei unice (asi.sociale) in valoare de 147 lei( documentul prin care s-a individualizat suma este din mai 2020)
Sincer nu imi aduc aminte si mai ales el este pensionar din 25.11.2020 cand am depus documentele de pensionare.Ce sa fac?daca o fi ceva de plata nu s-a prescris in atatia ani?
Peste tot am intrebat
Dacă aveți un răspuns pertinent
Casa de pensii este depășită de situatie
Alexandrarares a scris:

Intrebati la casa teritoriala de pensii.

este pensionar cu pensie minima si are 70 ani.Dar problema este la CNP,in sensul ca nu recunoaste calculatorul.Daca era numai ce spuneti dvs trebuia sa fie eligibil
Unde aflu daca poate primi sau nu?
buna ziua,
pentru un cetatean strain (Italia) cu carte de rezidenta permaneneta, cu pensie minima 1125 lei,este eligibil sa primeasca cardul sprijin pentru alimente si ajutor energie?
Tinand cont ca are cartea de sedere permanenenta,ar trebui sa se bucure de toate drepturile conferite unui cetatea roman
asi dori un raspuns strict la intrebare daca se poate

multumesc
Despre ANAF
Vreau sa cumpăr un imobil,banii nu sant în banca,i-am strâns de-a lungul anilor
Dacă ii depun la banca cum demonstrez proveniență lor?
Ma verifica anaf-ul,ce se poate întâmpla?
Trebuie sa fac o intabulare pentru un mic teren agricol care este pe numele mamei mele decedate de 2 ani
Trebuie sa fac certificat de moștenitor?