avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate tibanu15

Activitate tibanu15

Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Salutare tuturor, stiti cumva dak la NCPP avem competenta teritoriala ca din programa nu prea reiese? Multumesc
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Voi cand stiti ca se vor afisa baremele pe site?
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
c_m a scris:

Conducatorul auto, alat in stare de ebrietate, accidenteaza mortal o pers
A-nu raspunde penal daca se retine culpa exclusiva a victimei
B-raspunde pt ucidere din culpa art 178 alin 1 daca fapta nu e comisa pe drum public
C-nu raspunde penal, daca victima a fost impinsa intempestiv de un tert in fata masinii

Eu ma gandesc la varianta a) ca poate sa raspunda penal, dar pentru infractiunea din Decret, ca era in stare de ebrietate si poate din cauza asta a mers pe BC raspunsuri corecte.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
catalin1980 a scris:

Am citit acum putin.Cred ca e si C.Asa ca felicitarile se muta la Sorin.Uitati va la decizia 5531/2005
Sorin daca ai gandit o asa esti bun

Deci nu Udroiu e de vina aici...


Eu am gasit decizia un pic diferita de cea din U.:
Art. 176 lit. f Omorul săvârşit asupra unui poliţist, de către inculpatul condamnat anterior pentru săvârşirea infracţiunii de ultraj asupra victimei, pe care, după liberarea din penitenciar, a ameninţat-o că o va ucide din cauza acestei condamnări, se încadrează în prevederile art. 176 lit. f) C. pen. referitoare la omorul deosebit de grav, fapta fiind săvârşită asupra unui poliţist în legătură cu îndeplinirea îndatoririlor de serviciu sau publice ale acestuia. I.C.C.J., secţia penală, decizia nr. 5531 din 30 septembrie 2005
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Nicoleeta a scris:

poor Cioaca:)


[ link extern ]
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
carmen0602 a scris:

Buna!
Intrebare intrebatoare: Zorile intra la "noapte" sau la "zi"??? Eu stiam ca nu intra la noapte...spunea cineva la un moment dat ca nu a auzit expresia "zori de noapte"(total de acord).
Am vazut ca dl. U la violarea de domiciliu f. agravata spune" fapta trebuie sav.dupa ce intunericul a luat, in mod real, locul luminii si INAINTE DE APARITAI ZORILOR" (de unde deduc eu ca zorile intra la zi). Cum cred ca este si normal, de altfel.
Dar la furt spune "spre deosebire de zori care SUNT INCLUSE IN ACEASTA NOTIUNE"(se refera la noapte"aceasta notiune").



pentru retinerea agravantei este suficient sa se stabileasca faptul ca fapta s-a comis in timpul noptii → imprejurarea ca fapta s-a comis sau nu in timpul noptii este o chestiune de fapt, pe care instanta de judecata o va solutiona in fiecare caz, tinand cont de :
a. ambianta generala pe care o presupune noaptea →
i. lasarea intunericului
ii. reducerea vizibilitatii
iii. retragerea oamenilor pentru odihna
b. factorii care influenteaza durata noptii → (zorile intra in noapte si amurgul in zi)
i. anotimp
ii. stare atmosferica
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
art.198 (b^1) CPP identic cu alin.3 acelasi art. Cum explicati? Multumesc!
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Felicitari si succes mai departe!=D>
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Mult succes tuturor de pe forum si din partea mea!
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
La art.303^1 CPP cum credeti ca este recursul suspensiv sau nesuspensiv? Am gasit intr-o grila ca e suspensiv.
Ms