avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Activitate anndreya_eu

Activitate anndreya_eu

Se poate comercializa pe piata din Romania un brand international pentru care exista un importator oficial?
Este vorba de o marca din SUA. Eu achizitionez marfa de la un distribuitor tot din SUA, deci nu direct de la firma producatoare.
Am auzit ceva despre consemn in vama pe marca. Pana in prezent am introdus marfa in tara fara probleme, deci importatorul de aici nu a pus consemn in vama.
Pot avea probleme? Importatorul ma poate actiona in judecata sau nu?
Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Răspuns la discuția Asociere pe punct de lucru?!
Multumesc pentru raspuns!
Buna!
Am o firma de distributie (asociat unic), dar intentionez sa deschid si un magazin. Pentru deschiderea magazinului, doresc sa ma asociez cu inca o persoana (fizica). Ma intereseaza sa stiu daca, pentru aceasta, trebuie sa infiintez o noua firma (in asociere cu noul partener) sau se poate face o asociere doar pe punctul de lucru si sa raman asociat unic pe distributie.
Va multumesc!
Buna!
Am o firma de distributie (asociat unic), dar intentionez sa deschid si un magazin. Pentru deschiderea magazinului, doresc sa ma asociez cu inca o persoana (fizica). Ma intereseaza sa stiu daca, pentru aceasta, trebuie sa infiintez o noua firma (in asociere cu noul partener) sau se poate face o asociere doar pe punctul de lucru si sa raman asociat unic pe distributie.
Va multumesc!
Vreau sa imi infiintez o SRL in Bucuresti si imi trebuie cazierul fiscal, insa am domiciliul pe alt judet. Se poate elibera cazierul si in Bucuresti? Stiu ca cel juridic se poate, de aceea ma intrebam......