avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate viomitrea

Activitate viomitrea

Buna ziua,
Ma numesc Vasilescu Cornel, nascut pe data de 19 iulie 1954.
M-am angajat incepind din 1972 , am o vechime in cimpul muncii de 41 de ani din care 24 de ani am grupa a 2 de munca.
Intrebarea mea e , cind pot iesi la pensie anticipat sau limita de virsta .
Va multumesc anticipat, cu stima si respect.
Buna seara ,
Acum trei ani am cumparat un apartament cu programul Prima Casa.,ulterior am ramas fara serviciu si am incheiat un contract de munca pt un an de zile ) in strainatate...
Intrebarea mea e :.pot sa inchiriez apartamentul cit sunt in strainatate, mentionez ca am citit contractul Prima Casa..dar nu am citit despre asa ceva ....
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Am si eu o intrebare, am auzit ca incepind cu anul 2014 nu o sa se mai tina cont de grupa a 2 de munca , este adevarat ? sau spuneti-mi pina cind se ia in calcul grupele de munca ?
Buna ziua,
Deci din anul 2002 , somajul mai este sau nu ,vechime in cimpul muncii ?

Intrucat Legea nr. 1/1991 a fost abrogata de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea fortei de munca, incepand cu data de 01.03.2002, data intrarii in vigoare a acestei legi, acesta perioada nu mai este recunoscuta de lege ca fiind vechime in munca.

Asadar, numai perioada in care o persoana a primit indemnizatie de somaj in baza Legii nr. 1/1991 constituie vechime in munca si poate fi valorificata la calculul sporului de vechime.

Dupa intrarea in vigoare a Legii nr. 76/2002, perioada in care o persoana a primit indemnizatie de somaj se ia in calcul pentru stabilirea drepturilor la pensie NU si pentru acordarea sporului de vechime.

Răspuns la discuția Pensie sistatã la platã
Buna seara,
Am fost si a doua zi la casa de pensii , am insistat si au zic ca imi rezolva problema.
Eu va multumesc pentru raspuns si va doresc sanatate.
Răspuns la discuția Pensie sistatã la platã
Sotul meu nu a mai iesit din spital, a stat internat in spital 3 luni si a murit in spital.
Buna ziua,
Din decembrie anul 2012 l-am internat pe sotul meu cu arterita.. ulterior .i-a taiat piciorul , (distrusa de suparare ca pe zi ce trece boala sotului se agarava . si stind la capatiiul lui si cum un necaz nu vine singur , .in luna ianuarie nu am mai primit pensia lui..mi-a zis postarita ca i s-a sistat pensia......m-am dus la casa de pensie cu decizia de pensie ca sa vad de ce i-a sistato. nu prea eram lamurita ce pensie avea sotul meu de boala sau la limita de virsta., acolo mi-a zis sa depun la registratura o cerere.....sa vada de ce .....apoi.dupa o perioada ,pe data de 17 februarie a decedat sotul meu.
Dupa decesul sotului m-am dus la casa de pensie ca sa imi dea raspunsul.....stupoare..mi-au zis ca sotul nu era pensionar la limita de virsta si ca el ar fi trebuit in luna cind era internat in spital sa-fi faca dosarul de pensie de boala ..adica sa se duca la comisie.....ce mai pot face eu acum??? ca nu mai imi da nici pensie,. nici ajutor ca ar fi fost pensionat de boala..mentionez ca sotul meu a avut acum 10 ani o operatie pe cord deschis, si era pensionat de boala de 10 ani , cum sa procedez...??chiar nu se mai poate face nimic ?
Dar intrebarea mea e ? cind am fost la casa de pensii , salariatii de acolo nu putea sa imi dea raspunsul daca este sau nu pensionat..eu nu au o baza de data in calculator ?
VA multumesc !
Răspuns la discuția va multumesc !
Stagiul complet de cotizare cu legea 19/2000, am 30 de ani si 9 luni, total stagiu de cotizare realizat 42 de ani 7 luni si 16 zile, din care grupa 1 de munca 20 de ani si 5 luni , conditii normale 9 ani,8 luni si 18 zile, stagiul asimilat 2 ani si 18 zile, stagiul aferent grupa 1 am 10 ani, numar puncte realizate 35,63635, si sunt barbat.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția va multumesc !
Am cotizat 33 de ani, din care 20 de ani grupa 1., deci in total am avut 42 de ani cu suplimentul de la grupa 1
Discuție va multumesc !
Buna ziua ,
Am iesit la pensie limita de virsta in anul 2006 si nu mi s-a marit pensia cu 50 % pt grupa 1 , acum mi se mai mareste cu ceva procent pentru grupa 1.