avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate AndreeaBeel

Activitate AndreeaBeel

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Gradul dumneavoastra de protectie nu se schimba avand si exemplarul original ! Daca ati citit articolul din lege, si daca va uitati pe incheierea de autentificare a donatiei, apare mentiune: duplicatul are aceeasi forta probanta ca si originalul. Daca ia sau nu foc arhiva notarului, nu va afecteaza cu absolut nimic

Ale Vio a scris:

Rațiunea cererii mele, de a avea o copie xerox după original este siguranță mea si protectia mea împotriva fratelui meu. Nu este deloc sigur, pentru clientii notarilor, care dobândesc bunuri si fac acte, ca 1 act facut sa fie păstrat într-un singur exemplar original, cu semnăturile pe el( asta la notar).Ce garanții imi ofera mie notarul ca arhiva lui notariala nu ia foc, sau nu se fura acte de acolo sau ca nu se intampla nu stiu ce calamități??? Mai multi oameni sunt nemulțumiți de această procedură notariala, nu sunt eu singura. Unii au scris deja pe acest forum.

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va rog sa fiti mai explicita? Ati incheiat sau nu actul de partaj in forma notariala? Sau partajul s-a facut in instanta? Ati mentionat ca au trecut 3 ani de la partaj. Intabularea imobilului pe numele dumneavoastra s-a realizat automat la semnarea actului de partaj (daca l-ati incheiat in forma notariala) Daca ati partajat imobilul prin instanta, sentinta definitiva trebuia intabulata. Neachitarea sultei nu are nicio legatura cu intabularea imobilului. Imobilul se putea intabula pe dumneavoastra cu inscrierea ipotecii legale pentru sulta ramasa neachitata. La momentul achitarii sultei fostul sot va da o declaratie de radiere si ipoteca se radiaza din cartea funciara. Ne-ati furnizat prea putine informatii
Sub sanctiunea nulitatii absolute, actele privind imobilele se incheie in forma autentica. In baza inscrisului sub semnatura privata incheiat cu vanzatorii, la primarie sau oriunde altundeva, nu ati devenit proprietari. Daca nu reusiti sa va intelegeti cu vanzatorii sa incheiati un contract de vanzare-cumparare la notar, va ramane doar varianta instantelor de judecata
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
codul civil si legislatia in materie contractuala va permit sa incheiati un antecontract de vanzare-cumparare, chiar si in ipoteza in care constructia nu este inca intabulata, sau este in curs de intabulare. Obligatoriu trebuie sa incheiati acest antecontract in forma autentica, adica la notar. Se va insera in cuprinsul antecontractului clauza de arvuna. Astfel, in situatia in care la termenul stabilit, din vina promitentului-vanzator nu se incheie vanzarea, acesta din urma este obligat sa va restituie dublul sumelor incasate. Mai mult, atat antecontractul, cat si dreptul de ipoteca pt sumele achitate de catre dumneavoastra pot fi notate in cartea funciara a terenului. Antecontractul are valoare de titlu executoriu, motiv pentru care nu va mai fi nevoie de concursul instantelor de judecata in cazul in care nu se finalizeaza vanzarea. Toate aceste aspecte vi se vor explica de catre orice notar public. Nu e nimic complicat, antecontractul (daca e bine facut) va protejeaza atat pe dumneavoastra in calitate de promitent-cumparator (pentru sumele de bani pe care le achitati), dar si pe vanzator.
Buna seara,
Lucrez la un birou notarial din Ms si imi permit sa va contrazic: in cadrul biroului nostru s-au facut asemenea acte si se vor face atata timp cat legislatia in vigoare permite acest lucru. Deci nu generalizati si nu emiteti pareri de genul acesta fara sa aveti o sustinere
Răspuns la discuția contract de imprumut societate
In calitate de administrator e legal sa creditezi societatea, atentie la suma! exista o limita prevazuta in legea privind prevenirea si sanctionarea spalarii banilor ( 656/2002), in sensul ca daca suma cu care creditezi societatea depaseste pragul de 10.000 euro trebuie sa raportezi Oficiul national de prevenire si combatere a spalarii banilor. Inchei obligatoriu un contract de creditare a societatii. Cat despre contractul de imprumut incheiat intre tine si o alta persoana fizica... Nu vad unde e problema sa il faci in forma autentica. Eu chiar recomand sa il faci la notar! In calitatea ta de persoana fizica poti incheia orice fel de contract cu alta persoana fizica, in limitele legale evident.
Răspuns la discuția Cesiune creanta
Banuiesc ca indiferent care e titlul executoriu( bo, sentinta investita) odata demarata executarea cesiunea nu isi mai produce efectul, sau cel putin pe moment. Si nu stiu daca inscrierea in Arhiva de garnatii ar putea fi o solutie.
Răspuns la discuția Cesiune creanta
La momentul de fata nu se pune in discutie insolvabilitatea. Societatea cu care am incheiat cesiunea a emis un bilet la ordin catre o alta societate, neavand acoperire. Si ma gandesc ca acel bilet la ordin va fi investit si pus in executare. In situatia in care va fi pus in executare, cesiunea de creante isi mai produce efectul? Debitorul cedat este CJAS . In momentul in care acesasta vireaza banii , acestia ajung direct in contul meu conform cesiunii sau ajung la executorul judecatoresc care pune in executare buletul la ordin?
Discuție Cesiune creanta
Buna ziua,
Am incheiat un contract de cesiune de creante cu o societate( debitoare). S-au respectat conditiile de publicitate, fond forma etc. Nelamurirea mea este urmatoarea: in stuatia in care societatea debitoare cu care am incheiat acest contract de cesiune va fi executata silit de catre o alta societate, ce se intampla cu cesiunea? Isi mai produce efectele? Suma de bani cesionata mai ajunge in contul meu( al societatii creditoare) sau in urma infiintarii popririi, banii ajung la executor...E necesar oare sa inscriu cesiunea in Arhiva Electronica de Garantii Reale? Ma ajuta cu ceva? Astept un raspuns, sper ca am furnizat suficiente informatii