Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de imprumut societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de imprumut societate

Doresc sa creditez societatea pe care o conduc cu bani pe care ii imprumut fara dobanda si fara alta pretentie (exceptand evident ramburasarea sumei imprumutate dupa o anume perioada de timp stabilita de comun acord) de la o persoana din afara societatii.
Va rog sa ma ajutati cu un model de contract si in plus vreau sa stiu daca este obligatoriu sa legalizez prin notariat un astfel de contract, avand in vedere un eventual control fiscal care solicita informatii legate de provenienta sumei inregistrate.
Model de contract se gaseste pe internet si in opinia mea Nu trebuie legalizat la notar .
Multumesc, asa consider si eu.
In calitate de administrator e legal sa creditezi societatea, atentie la suma! exista o limita prevazuta in legea privind prevenirea si sanctionarea spalarii banilor ( 656/2002), in sensul ca daca suma cu care creditezi societatea depaseste pragul de 10.000 euro trebuie sa raportezi Oficiul national de prevenire si combatere a spalarii banilor. Inchei obligatoriu un contract de creditare a societatii. Cat despre contractul de imprumut incheiat intre tine si o alta persoana fizica... Nu vad unde e problema sa il faci in forma autentica. Eu chiar recomand sa il faci la notar! In calitatea ta de persoana fizica poti incheia orice fel de contract cu alta persoana fizica, in limitele legale evident.
AndreeaBeel, utilizator