avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate cabdulmalik

Activitate cabdulmalik

Buna ziua,

Sotiei mele nu i-au mai fost achitate cateva salarii si contributiile la stat in timp ce era insarcinata. Intre timp toti angajatii si-au dat demisia - in afara sotiei mele care nu putea sa faca acest lucru pentru a putea beneficia de indemnizatia de crestere copil.
Dupa nastere si-a dat demisia - prin posta cu confirmare de primire.
Ne-am adresat instantei pentru plata urmatoarelor:
- salarii restante pana la momentul demisiei;
- contravaloarea concediului de maternitate de 126 zile (care in mod normal e achitat de angajator si acesta mai departe isi recupereaza banii prin retinerea sumei din contributiile pentru restul angajatilor)
- contravaloarea indemnizatiei de crestere copil - 12 luni la valoarea de 75% din media veniturilor pe ultimele 12 luni anterioare nasterii;
- daune;
- cheltuieli de judecata;

Instanta ne-a admis partial actiunea pe fond, in sensul in care ne-a admis cererea pentru plata salariilor si a concediului de maternitate, precum si a contributiilor catre stat restante, respingand plata indemnizatiei de crestere copil (pe care ni s-a transmis sa o recuperam de la stat).

Am facut recurs (care se judeca la Curtea de Apel - la primul termen s-a amanat).
Intre timp, dorim sa facem o notificare si somatie de plata a sumelor admise de prima instanta in baza art 261 Codul Muncii Neexecutarea unei hotărâri judecătoreşti definitive privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
coroborat cu art 274 Codul Muncii Hotărârile pronunţate în fond sunt definitive şi executorii de drept.

Nu stiu exact ce anume se va intampla dupa termenul de 15 zile prevazut pentru plata, pentru ca sigur nu va plati.
Cum anume se procedeaza cu plangerea penala? Cine si pe ce criterii va stabili daca va fi vb de inchisoare sau de amenda? Si daca va fi amenda, cum anume imi voi recupera totusi banii?

Multumesc anticipat,
buna ziua,

va retin atentia in speranta unui ajutor pentru problema mea.

logodnica mea este insarcinata in 27 saptamani. este angajata cu CIM in functia de administrator din 2009. incepand cu salariul aferent lunii decembrie angajatorul nu a mai achitat nici drepturile salariale, nici contributiile la stat. incepand cu 25 ianuarie logodnica mea este in Concediu Medical (cod 745). intre timp, toti angajatii si-au dat demisia (din cauza neplatii salariilor), ramanand in firma doar contabila si logodnica mea (in CM). patronul (cetatean strain) nu este in tara, refuza sa plateasca contributiile si facturi restante catre furnizori.
Problema noastra este ca in momentul de fata logodnica mea nu incaseaza nici salariu, nu este nici asigurat (nu s-au platit contributiile), nu va beneficia nici de Concediu de Ingrijire Copil (12 - 24 luni) si nici de concediu de maternitate (126 zile). Va fi asigurata in momentul in care vom fi casatoriti daca eu sunt angajat?

Cum putem proceda pentru a beneficia totusi de drepturile de mai sus? Pot plati eu pentru ea contributiile la stat astfel incat sa nu pierdem drepturile de mai sus?

Cui sa ne adresam?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Cristian
buna ziua,

va retin atentia in speranta unui ajutor pentru problema mea.

logodnica mea este insarcinata in 27 saptamani. este angajata cu CIM in functia de administrator din 2009. incepand cu salariul aferent lunii decembrie angajatorul nu a mai achitat nici drepturile salariale, nici contributiile la stat. incepand cu 25 ianuarie logodnica mea este in Concediu Medical (cod 745). intre timp, toti angajatii si-au dat demisia (din cauza neplatii salariilor), ramanand in firma doar contabila si logodnica mea (in CM). patronul (cetatean strain) nu este in tara, refuza sa plateasca contributiile si facturi restante catre furnizori.
Problema noastra este ca in momentul de fata logodnica mea nu incaseaza nici salariu, nu este nici asigurat (nu s-au platit contributiile), nu va beneficia nici de Concediu de Ingrijire Copil (12 - 24 luni) si nici de concediu de maternitate (126 zile). Va fi asigurata in momentul in care vom fi casatoriti daca eu sunt angajat?

Cum putem proceda pentru a beneficia totusi de drepturile de mai sus? Pot plati eu pentru ea contributiile la stat astfel incat sa nu pierdem drepturile de mai sus?

Cui sa ne adresam?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Cristian