avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Activitate haprianionel

Activitate haprianionel

Răspuns la discuția Am luat teapa pe net..
Am deschis un topic pe forumul stuparilor despre patania mea si am fost contactat de inca doua persoane care au patit la fel.. Astazi o sa depun plangerea la politie si o sa le spun si celorlalti ce sa faca.

Din moment ce am toate datele individului, dovada ca i-am transferat banii si inca doi pagubiti cu dovezile lor, eu cred ca imposibil sa nu se poata face ceva. Chiar daca nu-mi recuperez banii macar sa-l punem la punct.
Răspuns la discuția FYI - 50.000 Euro pragul TVA
Deci eu fiind PFA cu venitul la real nu am voie sa depasesc cu cifra de afaceri (facturile date) suma de 119 000 de lei pana la 30 Iunie? Chiar eram interesat de problema asta deoarece lucrand pentru persoane care au accesat fonduri europene sunt nevoit sa tai facturile cam in aceiasi perioada chiar daca eu lucrez la o anumita comanda de anul trecut..
Salutare tuturor, sa va povestesc ce am patit saptamana trecuta: Eu sunt PFA si produc lazi pentru albine pentru care am nevoie de cherestea de calitate. In urma cu ceva timp am tot primit pe email oferta de la o "firma" producatoare de cherestea la un pret destul de bun fata de cum o cumpar eu de la producatorii pe care-i cunosc.
Acesta este emailul care l-am primit de mai multe ori :

***********************************************************************
Buna ziua
Societatea noastra exploateaza rasinoase si are posibilitatea de a produce cherestea la dimensiunile solicitate de dumneavoastra.
Deasemeni avem posibilitati de uscare si tragere pe doua sau patru fete.
Faptul ca exploatarea o facem noi ne ofera posibilitatea de vinde la cele mai competitive preturi.
***********************************************************************
Dupa cum se observa am primit emailul in urma postarii unui anunt pe un forum dedicat stuparilor si echipamentelor apicole.
Am sunat la persoana respectiva care mi sa parut om de treaba mai ales ca am discutat cu el o gramada de detalii despre taierea bustenilor, uscare etc pe care nu le stie oricine, doar cei care lucreaza in domeniu si intr-un final am comandat 6 metri cubi de cherestea la pretul de 550 de lei metrul, fata de 680 cu cat il luam eu normal..

Dupa doua zile ma suna omul si imi spune ca a taiat materialul si l-a bagat in uscator si ma intreaba daca pot sai dau un avans.. Fara sa stau prea mult pe ganduri (prostia mea) i-am bagat intr-un cont la Raifaizen suma de 1000 de lei. Dupa o saptamana cand ar fi trebuit sa-mi aduca lemnul.. mai gasestel daca ai de unde. L-am sunat de m-am saturat dar nu mi-a mai raspuns la telefon, nici la emailuri nici nimic.
M-am dus la politie sa depun o plangere dar m-au tot pasat dintr-o parte in alta cu motivul ca poate este om de treaba si imi da comanda pana la urma si sa mai astept un pic..
Astazi m-am apucat sa caut un pic pe google ceva informatii cat de cat despre persoana respectiva si am aflat mai multe decat m-am fi asteptat si anume ca nu sunt singurul care a fost inselat si uite asa am aflat adresa respectivului, adresa firmei etc.
Maine la prima ora o sa ma duc la seful de post de la noi din comuna si o sa depun o plangere impotriva individului mentionandul si pe celalalt pagubit care a spus ca si el o sa depuna plangerea la sectia de politie de care apartine.

Intrebarea mea este: O sa-mi recuperez banii vreodata? Eu sunt hotarat sa merg pana in panzele albe pentru al pune la punct pe excroc si din moment ce am atatea informatii si dovezi nu cred ca nu s-ar putea face dreptate dar problema este ca nu prea cunos procedurile care se vor aplica in cazul mau.

As fi recunoscator pentru orice informatie sau sfat acordat ! Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Sfaturi, lamuriri pentru PFA.
Am tot primit de la sanatate instintari de plata cum ca as figura in evidentele lor cu suma restanta de 2700 ron reprezentand cotizatia din 2004 pana acum. Este obligatoriu sa platesc din urma sau se poate sa platesc numai de acum inainte? Mai ales ca nu am beneficiat deloc de asigurarea de sanatate din 2004 pana acum .
Salutare, numele meu este "Ionel" si am o tamplarie unde lucrez cu tatal meu. Prima data si-a facut tata autorizatie PF. In 2004 am trecut autorizatia de pe el pe mine, mi-am facut eu un PFA. In primii ani nu am prea avut activitate eu fiind si angajat, nu am dat facturi deci nu am avut nici cheltuieli. De vreo 3 ani am inceput sa lucrez full time la tamplarie si am inceput cu niste lucrari pentru fonduri europene unde a trebuit sa dau facturi, sa-mi bag cheltuieli etc. Pana acum a fost destul de simplu cu contabiitatea primara pe care trebuie sa o fac eu la PFA dar mai sunt niste trebuiri de care inca nu m-am ocupat si mai am si o gramada de nelamuriri dupa cum urmeaza.

In primul rand, pana acuma nu am pltit nimic la stat in afara de impozitul anual, adica sanatate, vechime, somaj sau ce mai trebuia platit. Nu stiu care sunt obligatorii care nu sunt sau ce ar trebuii sa fac sa le pun in ordine.

Alta problema ar fi ca nu stiu cum se calculeaza impozitul anual eu fiind la "real" adica imi depun declaratia pe venit si pe urma imi vine in posta cat trebuie sa platesc dar nici o data nu mi-a venit dupa cum mi-am calculat eu, adica simplu: am 100 de lei declarat venit, platesc 16 lei impozit..

Si mai am o nedumerire cu completatul in registru de incasari si plati. De exemplu daca eu dau o factura de 10 000 de lei la data de 1 Martie, facturile cu cheltuieli trebuie sa fie pana la data de 1 Martie sau se poate sa bag cheltuielile pe toata durata anului si numai la sfarsit sa se calculeze venitul?

Apreciez orice raspuns venit in cunostiinta de cauza. Multumesc anticipat!
Astazi mi-am primit banii pe produs dar amenintarile continua ... probabil si-a dat seama ca nu-i nimeni decat el vinovat de cele intamplate si nu are ce sa faca decat sa trimita emailuri de amenintare ca taie si spanzura .. Eu il ignor pana se satura .
Va multumesc de informatii !
Banii pe produs nu i-am primit inca pentru ca nu s-au implinit 3 - 4 zile de cand a ajuns produsul la respectivul . Maine adica Luni 21 feb ar trebui sa-mi vina banii la posta asta daca nu cumva a fost depusa vreo plangere sau altceva care sa-mi blocheze banii .
Din punctul meu de vedere nu este deloc o inselaciune si am emailurile trimise catre cumparator in care am specificat exact starea produsului ( adica nou ) si am pus si o gramada de poze din toate unghiurile si un link unde se poate observa toate detaliile modelului respectiv . Pe langa toate astea si pretul a fost la jumatate fata de unul nou ( pentru ca asa l-am cumparat si eu ) si am platit si transportul prin posta .. asa ca din moment ce omu si-a primit cea ce a cerut nu cred ca poate fi vorba de o inselaciune ! daca el se astepta sa fie altceva si nu a citit atent detaliile, dimensiunile produsului.. nu cred ca am nici o vina si nu accept sa platesc eu un transport prin posta de la Alba la Bucuresti a unui colet cu ramburs de 10 kg .
Astept maine sa vad ce o fi, daca primesc sau nu banii si pe urma revin cu un mesaj .
Haideti sa va spun si eu ce am patit : am avut un caiac gonflabil de vanzare pe okazii si am avut un client cu care am vb si la telefon, i-am aratat o gramada de poze, ne-am inteles la pret si cam tot ce trebuie pentru a nu avea probleme pe urma ... cand a primit omu caiacul nu a fost deloc multumit pe motiv ca vezi doamne nu e nou pentru ca-i limpseste nu stiu ce perinita despre care eu chiar nu stiam si el nu-l vrea , omu vroia sa faca un cadou unui pescar acest caiac cu toate ca eu i-am spus foarte clar ca l-am cumparat pentru pescuit si nu-l pot folosii ca nu e bun la pescuit si de aia il vand . Oricum omu a incercat sa gaseasca orice motiv pentru care nu-i place si imi spune ca o sa-l trimita inapoi lucru cu care eu nu prea am fot de acord pe motiv ca nu vreau sa raman eu cu un transport platit degeaba ca respectivul sa razgandit . Acuma ma ameninta ca pana la urma o sa-si recupereze pana la urma banii pe cale LEGALA . Ce ar trebui sa fac eu acum ?