avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate getaz

Activitate getaz

sant administrator la un srl si am 2 asociati,un asociat care doreste sa se retraga,cum procedez,ce costuri se efectueaza,cat sunt ,unde ma pot adresa.
am un srl ,pensionara,nu am nici un salariat ,as dori sa o inchid sau sa o suspend pentru ca daca intra noul cod in vigoare nu ii mai convine ce ma sfatuiti sa fac si cum sa procedez?ce costuri trebuie sa fac ,cum e mai avantajos pentru mine,
Discuție Pensionare
sunt pensionar pe caz de boala din 2001,nascut in luna iunie 1954,ani lucrati pe cartea de munca 27,am fost la comisia de expertiza medicala si mi.a zis ca nu ma pot pensiona ca nu am 35 de ani lucrati m.a progamat sa revin la comisie in aprilie 2015 din nou. Implinesc 60 de ani in acest an credeam ca am am scapat de acest drum,nu stau deloc bine cu sanatatea am fost internat intr.un an de 5 ori,plus medicamentele luate luna de luna.,pensia f f mica gr.III din 2012,pana atunci am fost gr.II acum am 530 lei pensie.Ce imi puteti spune,ce pot face_?
a avut un proces dosar penal pe rol la prima infatisare persoana vatamata si.a retras plangerea,a venit hotararea iar chelt.de judecata sa le plateasca partea vatamata nu inculpatul,ce trebuie facut intrucat tot partea vatamata sa plaeasca de ce nu inculpatul.unde trebuie sa na adresam.se mai face o mentiune,,cu drept de a formula apel in termen de 10 zile de la comunicare,, ce inseamna aceasta.
mama are cetatenie romana tata cetatenie sarba iar copilul cetatenie sarba ce acte trebuie intocmite sau ce demersuri pentru ca , copilul sa aiba si cetatenie romana
Răspuns la discuția Recalculare pensie
am fost pensionar invaliditate din 3o.09.2003 iar cu data de 21.01.2013 am solicitat pensie pentru limita de varsta si va scriu din decizie ,,urmare examinarii actelor din dosarul de pensionare nr.in baza legii nr.263-2010 se admite cererea de pensionare" va mentionez ca stagiul total de cotizare realizat este de 46 ani si 9 luni
am fost pensionar invaliditate gr.ii iar din 2o.12 .2012 am esit la pensie limita de varsta,am solicitat pensia cea mai avantajoasa,eu pot beneficia de aceasta recalculare,pt.ca pana la aceasta data nu am primit nici o diferenta decat acea majorare de 3.7o
am o matusa care este singura fiica ,parintii ei au decedat acum 11 ani,nu a facut succesiunea fiind singura sotul locuiind cu ea in casa parintilor ei,acum fiind si ea bolnava doreste sa faca act de vanzare la o nepoata mai e necesara succesiune dupa parintii ei intrucat acestia au decedat acum 11 ani,sau ce ar trebui sau cum sa procedeze
Discuție Pensie
nascuta pe 10.09.1953,stagiu total de cotizare realizat 13 ani,am promit decizia conf.Legii 263-2010 respinsa art.52,am aflat ca trebuie sa am 14 ani ce pot face,pot plati 1 an la Casa de Pensii si cat ar fi aprox.suma,sau ce pot sa mai fac,am nascut si 4 copii in viata.
Răspuns la discuția Impozit daune morale si materiale
multumesc mult