avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate dora1971

Activitate dora1971

Sedinta in care s-a pronuntat divortul a fost in data de 19.01.2011 iar comunicarea venita acasa a fost, conform stampilei in data de 09.03.2011. Da, copilul a fost conceput cand eram inca impreuna. Daca stiam la vremea cand am avut prima si ultima infatisare la divort ca sunt gravida, va dati seama ca nu mai divortam. Sotul tocmai mi-a comunicat telefonic ca avocata lui este de acord sa depuna actele pentru daune morale, deoarece sotul meu i-a promis 50.000 euro onorariu, deci jumatate din suma pe care mi-o cere mie, si are tot interesul sa castige procesul.
Va rog frumos, chiar nici un raspuns?
Multumesc pentru incurajari. Am uitat sa va spun ca mi-a deschis corespondenta -toate scrisorile de la banci unde am credite facute pe perioada casatoriei, pe care eu trebuie sa le platesc "tu le-ai facut, tu le platesti". Aceste scrisori vrea sa le scaneze si sa le depuna la dosar. Mi-e imi spunea doar ca ti-a venit scrisoare de la banca si cand ii ceream scrisoarea zicea ca a aruncat-o.
Eu ce trebuie sa fac acum?
Va multumesc mult pentru raspuns. Am vorbit si eu cu avocata mea care mi-a dat acelasi raspuns ca d-voastra ca vrea sa ma intimideze. Dansa zice sa il lasam sa faca ce vrea iar noi putem introduce actiune separata pentru reincredintarea fetitei iar pentru recunoasterea paternitatii sa facem in momentul in care se naste cel de al doilea copil.
Eu sunt curioasa daca avocata lui l-a sfatuit sa faca acest lucru pentru ca este o femeie cu picioarele pe pamant si din cate stiu eu, i-a comunicat ca pot sa il dau in judecata in numele copilului.
Buna ziua, imi cer scuze ca nu am mai intrat pe forum. Fetita a fost incredintata sotului pentru ca in apartamentul socrilor sunt doua camere si are camera ei. La parintii mei nu avem decat camera in care stam. Raportul celor de la Autoritatea Tutelara sector 4 a fost favorabil pentru sotul meu.
Acum am o alta problema. Sotul meu, sfatuit de parintii lui, vrea sa ma dea in judecata pentru daune morale pentru copilul pe care il voi naste. Vreau sa stiu daca poate face acest lucru. Mi-a comunicat ca, daca nu avortez - am 21 saptamani, imi cere daune morale in valoare de 100.000 euro, iar daca avortez imi da el mie 100.000 euro. Nu stiu cine l-a invatat acest lucru si nu stiu daca poate face acest lucru.
1. Vreau sa il dau in judecata pentru reincredintarea fetitei
2. Vreau sa il dau in judecata pentru stabilirea paternitatii celui de al doilea copil.
As dori sa stiu si eu daca pot face acest lucru.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua. Am divortat impreuna cu sotul meu de comun acord, iar fetita i-a fost incredintata lui, tot de comun acord, pentru ca eu sa-mi platesc ratele la banci, desi creditele au fost facute in perioada casatoriei - dar el nu a semnat pt ele. Comunicarea hotararii de divort a fost facuta in 9 martie 2011. Am inteles ca pot face recurs in 30 de zile de la comunicare.
Nu mai vreau sa divortez, deoarece vine al doilea copil conceput in timpul casatoriei pe care sotul meu nu vrea sa il recunoasca, deoarece motiveaza ca nu mai vrea un alt copil. Am divortat in 19 ianuarie 2011 iar sarcina are 20 de saptamani. Nu am stiut ca sunt gravida pana nu a miscat copilul, din motive medicale. Mentionez ca fetita mea abia asteapta sa i se nasca surioara.
Ce se poate face in acest caz? As dori sa fac recurs la divort.