avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate sami008

Activitate sami008

Discuție buna ziua,
as dori raspuns la o intrebare: mama mea e vaduva de veteran de razboi de circa 7 ani. pana acum nu a platit impozit pentru locuinta conf. dreptului acordat de art. 13 si 15 din legea 44/ 1994 care precizeaza ca vaduva de veteran de razboi beneficiaza de "scutire de impozite pe cladiri, terenuri si alte venituri, cu exceptia celor provenite din activitati comerciale". De la decesul tatalui meu au trecut 7 ani si asa cum am spus mai sus, mama nu a fost somata sa plateasca nici un fel de impozit. Cu toate acestea, anul acesta a primit o somatie de plata din partea administratiei financiare, ce ar reprezenta, cica, 50% din impozitul pe care ar fi trebuit sa il plateasca impreuna cu tatal decedat. Explicatia a fost ca tatal meu, fiind decedat nu mai beneficiaza de dreptul la scutire de impozit, deci mama trebuie sa plateasca partea ce ar trebui sa o plateasca ...decedatul !!! Mie mi se pare aberanta explicatia, in sensul ca o persoana care a decedat nu beneficiaza nici de drepturi dar dupa parerea mea nu are nici obligatii. Va rog totusi sa imi explicati dumneavoastra daca exista temeiul legal pentru somatia primita de mama mea. Va multumesc!