avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Activitate amy1yamy

Activitate amy1yamy

Răspuns la discuția Dobanda CAR
Multumesc ptr.promtitudine.
Pe graficul de rambursare scrie suma acordata:6000,nr de rate:60,tip:clasic,mod calcul dob.:R,mod inc.dob.:L,Mod.inc.dob.anticipat.
In contract scrie ca rambursarea se face esalonat conform graficului.,dar si ca imprumutul poate fi rambursat si inainte de scadenta,dobanda recalculandu-se numai ptr.perioada de detinere a sumelor.Deci cum se recalculeaza?
Discuție Dobanda CAR
Buna ziua!
As dori sa ma ajutati intr-o problema.
In august 2008 am scos un imprumut de la CAR-ul orasului in suma de 6000 lei,pe perioada de 60 luni.In contract se precizeaza ca dobanda este de 13% pe an,calculata la suma imprumutului.Despre DAE nu se precizeaza nimic in contract.
As dori sa restitui imprumutul acum,deci cu doi ani mai repede .Dar in acesti 3 ani eu am dat o dobanda cu mult mai mare decat 13% pe an,caci ratele sunt regresive si dobanda e incasata anticipat.
Intrebarea mea este:nu ar trebui sa mi se recalculeze dobanda si implicit sa mi se returneze ce am platit in plus?
La ghiseu mi s-a spus ca dobanda nu se calculeaza asa:13%x60000(deci 780/an) ci cu DAE :6000X24%/12luni si ca toti fac asa.
Mentionez ca acum vreo doua luni ni s-a cerut noua,membrilor de car sa semnam un act aditional la contract,in care era precizat modul de calcul al DAE si care modifica cu mult contractul semnat acum 3 ani,dar eu am refuzat sa il semnez.In plus ,nu este afisat nicaieri la sediul CAR ca dobanda e 13% si DAE 24%.Deci omul este practic pacalit.
Ce as putea face?.
Va multumesc!
Va multumesc!
Nu am primit decat o decizie-cea initiala ,in care era calculata indemnizatia ca fiind 85%.
As mai avea o intrebare:daca ma intorc la munca mai repede de martie 2012(cand implineste copilul 2 ani),ce stimulent primesc:1mil sau 5 mil?
Buna seara!
Sunt in ingrijire copil din 17.05.2010.Am primit indemnizatia 85% doar ptr.luna mai.Apoi ni s-a taiat din ea inca 15%.
-Era legal sa mi se diminueze indemnizatia din moment ce pe decizie eu am o suma,ce reprezinta 85% din venituri?
-Din ianuarie 2011 nu ar trebui sa o primesc asa cum o am calculata pe decizie,adica de 85% .Pentru ca si bugetarii au recuperat din ianuarie o parte din taierile salariale.
-Noua ni se aplica noua ordonanta?
Va multumesc!