avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate quintuss

Activitate quintuss

Răspuns la discuția mostenire nepot
va multumesc frumos..
Discuție mostenire nepot
Decedat bunic,se zice ca s-a facut succesiunea la timpu respectiv,nu sunt sigur.Dupa o perioada,in timp ce bunica era in vaita s-a facut un act vanzare-cumparare catre un nepot al carei mame era in viata,adica la unul din nepoti din fiicele bunicii. Din cele cinci fete ale bunicii,numai patru s-au strans sa dea semnatura de mostenire in favoarea acestui nepot.Deci parte bunicii plus partea celor patru fiice au fost cedate catre un nepot de la una din fiice. Fiica care nu a semnat si nu a participat la aceasta intrunire..mai are vre-un drept de mostenire dupa 15 ani de la decesul mamei sale(bunica)? Acest nepot spune ca s-a facut act vanzare-cumparare pe locul respectiv inclusiv casa batraneasca pe numele lui. Este adevarat asa cum sustine el ca daca in timp de trei ani de la decesul bunicii nu a venit nimeni ptr mostenire din partea fiicei care nu a dat semnatura,el a devenit propietar pe toata aceasta suprafata? nu stiu daca m-am facut inteles..va multumesc anticipat. semnat: fiul fiicei in speta care nu a semnat. daca am drept de mostenire din partea bunicii dupa 15 ani de la deces as vrea sa stiu ce trebuie sa fac,care sunt pasii,nu detin nici un fel de act.