avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate smihaelasimona

Activitate smihaelasimona

Buna ziua,
In urma cu 11 ani am facut un credit cu buletinul ,la care ma achitat rate cativa ani,dar din nefericire suma restanta crestea nu scadea.La un moment dat am decis sa nu mai platesc ,si binenteles m-am trezit in luna noiembrie anul trecut cu executare silita prin proprire pe salariu,iar acum o luna am fost instintata de banca unde am un card de debit ca m-i s-a blocat contul ,dar acolo nu erau bani.Nu am fost anuntata de banca ca voi fi executata silit ,m-am trezit pur si simplu cu proprire pe cont.Valoarea creditului a fost de 5800,platile facute de mine sunt 6200,iar acum sunt execuatata pentru 8900.In concluzie un calculator achizitionat in anul 2005 si un card de cumparaturi in valoare de 2600 m-a costa 15100.Am facut reclamatie la ANPC ,raspunsul este nefavorabil deoarece dosarul este in executare.Dosarul este din anul 2012 ,proprirea la servici am primit-o in noiembrie 2015 si as dori sa stiu daca mai pot contesta in aceste conditii,s-au sunt nevoie sa platesc sumele care m-i se cer.

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Cum fac proprirea la un angajat care este angajat pe o societate cu 8 ore si pe o alta cu 2 ore .Angajatul mai are si alte rate la banca.Ii opresc de la ambele societati?
Buna ziua,

Am un credit cu buletinul din 2005 la EFG RETAIL SERVICE,am platit deja o suma destul de mare ,care dupa parerea bancii nu a acoperit nici 0 lei din suma ,chiar a mai crescut suma ,s-a dublat de fapt.Am primit proprire la serviciu,pe care nu o mai pot contesta pentru a ajuns tarziu.Somatiile de la banca nu le-am primit la adresa unde locuiesc de 7 ani,ci vechea adresa de unde nu am primit nimic.Nu am avut cunostinta de proces impotriva mea.Ce mai pot face in acest caz?Ultima data cand am vb cu cei de la banca a fost in anul 2010 luna ianuarie ,data la care le-am spus ca nu pot plati sumele exorbitante pe care mi-le cer ei.Va rog un raspuns urgent ,nu stiu ce sa fac in acest caz , si daca ma mai adresez la ANPC mai am castig de cauza .Executorul judecatoresc vrea1700 lei cheltuieli+datoria care o vrea banca,bani platiti deja.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Proprire pe salariu
Buna ziua ,
Revin din nou cu dosarul de executare silita si doresc sa intreb urmatoarele:
societatea la care lucrez a primit o citatie in septembrie 2013 prin care trebuie sa-mi opreasca o suma din salariu pentru contractul de credit de la Euroline ,societatea nu a oprit pana acum si vor sa opreasca incepand cu luna urmatoare.Mai pot depune contestatie la executare avand in vedere ca contractul de credit este cu clauze abuzive si eu am platit deja o suma din credit, restul de suma de plata vine din comisioane si dobanzi.Doresc sa fac reclamatie la ANPC dar nu stiu daca mai pot face ceva in acest caz,Specific ca banca nu a trimis nimic din citatii sau somatii la adresa unde locuiesc de mai bine de 7 ani.Corespondenta o primeam la alta adresa de unde nu am recuperat nimic , Pot dovedi ca nu am primit de la banca nici macar o somatie.Stiam ca nu s-a inchis dosarul de credit dar din faptul ca suma crestea si din imposibilitatea de plata la acel moment nu am luat legatura cu banca respectiva si asa m-am trezit cu proprire la servici.Sefii au fost intelegatori dar acum trebuie si ei sa opreasca sumele de plata.
Intrebarea mea este daca mai merg la ANPC mai pot obtine macar dreptate sa platesc doar ce mai am de plata ,daca mai am.
Răspuns la discuția Proprire pe salariu
Va multumesc ,cum formulez contestatia sau unde trebuie sa ma adresez ca sa fac asta ?Va multumesc de ajutor,am mare nevoie.
Buna ziua,

In urma cu 8 ani am facut credit cu buletinul la altex prin banca efg retail servise s.a,euroline,am platit o perioada buna ratele la un calculator si la cardul de credit.Insa pe masura pe plateam tot aveam de plata .Ideea este ca la un moment dat prin anul 2011 am incetat sa le mai dau bani iar acum o saptamana am primit proprire pe salariu de la o firma de executori judecatoresti in numele acestei banci .Suma pe care o cer este de 8612.07 cu cheltuieli de executare ,iar creditul a fost de 2700 lei .Intrebarea mea este ce pot sa fac in acest caz,am salariu mic de 600 lei si un copil de intretinut,cu sotul nu ma inteleg iar el nu are servici.Iar in cazul in care nu se poate face nimic cum trebuie sa procedeze angajatorul in aceasta situatie,deoarece acest birou de executare spune ca va pune proprire pe bunurile societatii. Va multumesc anticipat!

Discuție taxa auto
Buna ziua, am intentat proces pentru recuperarea taxei auto in urma cu un an si 3 luni iar primul termen l-am avut 23 octombrie2012 .D-na avocat m-a informat ca trebuie sa aduc la urmatoarea infatisare dovada inmatricularii masinii in Germania, anterioare celei din Romania. Intrebarea mea este daca s-a mai cerut asa ceva.Chiar trebuie sau ne plimba ca sa nu ne recuperam banii?
Răspuns la discuția REPUNERE PE ROL CERERE DE DIVORT
Am inteles ,multumesc.In perioada de vacanta se primesc cereri de repunere pe rol?
Răspuns la discuția REPUNERE PE ROL CERERE DE DIVORT
La dosarul meu se spune ca se suspenda judecata cu recurs.As vrea sa stiu ce inseamna acest lucru?
Răspuns la discuția REPUNERE PE ROL CERERE DE DIVORT
As dori sa stiu une platesc taxa de timbru si cum trebuie sa formulaz cererea ,cand am depus cererea de divort s-a ocupat un domn avocat dar acum nu mai pot plati si oricum cazul s-a simplificat foarte mult.