avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate george muresan

Activitate george muresan

Lucrez intr-un cabinet de pneumoftiziologie si as vrea sa stiu urmatoarele lucruri

1. In baza carei legi sau ordin de ministru se stabileste cuantumul sporului si cit este el dupa normele in vigoare.
2. La care din salarii se calculeaza sporul.-salariu de baza sau salariu de incadrare corespunzator anului 2009 care oricum este sub salariul minim actual

Cu multumiri

[Va rugam nu mai scrieti cu majuscule]

Buna ziua.as vrea sa stiu daca dupa 01.04 2001 grupele de munca I si II au disparut si locurile de munca au devenit conditii normale chiar daca ele au aceleasi caracteristici(munca depusa intr-un ambulatoriu TBC)
CU MULTUMIRI


Răspuns la discuția Ordinul nr. 50/1990
Buna ziua.as vrea sa stiu daca dupa 01.04 2001 grupele de munca I si II au disparut si locurile de munca au devenit conditii normale chiar daca ele au aceleasi caracteristici(munca depusa intr-un ambulatoriu TBC)
CU MULTUMIRI
DACA SE PUBLICA O CARTE CU BANI PROVENITI DIN SPONSORIZARI CE OBLIGATII FATA DE STAT ARE AUTORUL
Răspuns la discuția Grupa I sau II de munca?
In legatura cu intrebarea grupa I sau II de munca fac urmatoarele precizari:
1.Am fost ]ncadrat in grupa II lucru inscris in cartea de munca,dar pentru ca locul de munca era cu risc crescut de iradiere datorita aparatelor cu care se lucra intrebarea este daca se poate face o reevaluare a incadrari si trecerea in grupa I (stiu de un proces in care instanta a dat cistig de cauza celor care au lucrat in conditii identice pina in anul 2000)daca se face cine face reevaluarea si cum?
2.In ultimi 4 ani am lucrat intr-un cabinet de consultatii TBC in mod normal ar trebui sa fie incadrat in grupa CONDITII DEOSEBITE (din aprilie 2001)dar in cartea de munca apare ca si conditii de munca normale este corect sau nu cine trebuie sa remedieze situatia daca incadrarea nu s-a facut cum trebuie
cu multumiri
am lucrat din 1973 si pina in 2006 la centrul de microradiofotografie medicala(MRF)Caravana MRF apoi ca centru fix o perioada munca desfasurata in mediu cu radiatii in ce grupa de munca ar fi trebuit sa fiu incadrat?
cu multumiri