avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Activitate monybs

Activitate monybs

Da, la pensionarea pentru limita de varsta. Tata are acum 59 ani. Am inteles din lege ca va beneficia de pensie de limita de varsta doar la impinirea a 65 de ani, si cu un stagiu minim de 15 ani. De aceea intreb daca vechime in munca nu are decat 14 ani, insa mai are 1 an si cateva luni armata, acel an de armata i se va lua in calcul a.i. sa ajunga la stagiul minim de 15 ani si sa poata beneficia de pensie?
Tatal meu are 14 ani vechime in munca. La data la care va implini varsta de pensionare pentru limita de varsta respectiv 65 de ani, stagiul minim de cotizare va fii de 15 ani. In acest caz in care are doar 14 ani in munca i se ia in considerare si armata ca si stagiu de cotizare astfel incat sa poata ajunge la stagiul minim de 15 ani?
socrul meu este in pensie de invaliditate gradul II. Ar dori sa stie daca poate sa se angajeze in calitate de muncitor...adica persoana fizica, cu un contract de prestari servicii .
va multumesc pentru raspuns.
Am si eu o mare problema. Mi-a fost desfacut contractul de munca in 12 februarie 2011 . la acea data termenul pentru depunerea dosarului la AJOFM era de 30 zile adica pana in 11 martie sa zicem. In 02 martie cand m-am prezentat cu actele mi s-a spus ca de la 1 martie s-a schimbat legea , termenul pentru depunerea dosarului modificandu-se la 10 zile si eu am depasit acest termen. Este corect sa ma afecteze aceasta lege avand in vedere ca am fost disponibilizata in februarie si ca m-am prezentat in 02 martie adica nu au trecut sa zicem 10 zile de la modificarea legii?