avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate 2317nicola

Activitate 2317nicola

Buna ziua!As dori sa extind activitatea societatii cu o activitate noua si anume,colectare,comercializare si transportul deseurilor din hartie si carton.In afara de codul caen aferent acestei activitati,ce alte avize si/sau autorizatii necesita aceasta activitate?Multumesc!
Buna ziua!Maine va fi a 4-a zi de control ITM la societatea mea,si probabil se va finaliza cu o amenda...Mie mi s-a parut abuziv si tendentios controlul.Avand in vedere c-am fost amenintat cu amenzi de zeci de mii de lei,si ca vreau sa contest toata povestea,sa semnez procesul verbal?Multumesc.
Discuție Abuz ITM?
Buna ziua!Am o societate mica cu 5 angajati.De trei zile am control de la ITM,iar dupa nenumarate cerinte nejustificate pt.aceasta institutie(bonurile de casa,facturi,receptii,etc.),am sistat orice furnizare a vreunui document.E ok ca ITM-ul sa-mi solicite acte contabile?Am facut bine sistand furnizarea restului documentelor?
Va multumesc si astept lamuriri!
Discuție Nedumerire
Buna ziua!
Am o societate,neplatitoare de tva,infiintata in aprilie 2011.Cifra de afaceri aferenta anului 2011 a fost de 116000ron.Plafonul maxim pt.neplatitori de tva era de 119000.Saptamana trecuta am primit o notificare si 5000amenda,cum ca plafonul pe 2011 e depasit,iar din 2013 voi fi declarat din oficiu platitor de tva.Chestia asta e echivalenta cu inchiderea societatii....Cei de la finante spun ca deoarece am deschis in aprilie,am depasit plafonul lunar(adica 119000/12luni,9916lei/luna),deoarece l-am facut in doar opt luni...E ok calculul asta?Va rog mult sa m-ajutati cu un raspuns!
Răspuns la discuția As dori o informatie
Va multumesc pt.raspuns!In cazul in care conturile sunt deja poprite,daca ajung la o intelegere cu creditorul,sau executorul se poate ridica poprirea?
Buna ziua!Am o societate,in prezent cu conturile blocate pt.o datorie de 16000lei.Momentan nu pot sa-mi permit sa o achit,iar executorul ma tot preseaza.Pot sa reesalonez datoria?Sau sa intru in insolventa?Ce-i de facut?Active am doar minore si alte datorii nu am.Va multumesc!