Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Nedumerire
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Nedumerire

Buna ziua!
Am o societate,neplatitoare de tva,infiintata in aprilie 2011.Cifra de afaceri aferenta anului 2011 a fost de 116000ron.Plafonul maxim pt.neplatitori de tva era de 119000.Saptamana trecuta am primit o notificare si 5000amenda,cum ca plafonul pe 2011 e depasit,iar din 2013 voi fi declarat din oficiu platitor de tva.Chestia asta e echivalenta cu inchiderea societatii....Cei de la finante spun ca deoarece am deschis in aprilie,am depasit plafonul lunar(adica 119000/12luni,9916lei/luna),deoarece l-am facut in doar opt luni...E ok calculul asta?Va rog mult sa m-ajutati cu un raspuns!
Pentru persoana impozabila care se infiinteaza in cursul anului calendaristic, plafonul de scutire se determina proportional cu perioada ramasa de la infiintare si pana la sfarsitul anului, fractiunea de luna fiind considerata o luna calendaristica intreaga, in cazul dvs. nr. de luni ramase fiind 9. Deci 116000:9 luni= 12.889 RON, depasind plafonul lunar de 9916 RON.
scz la calcul, 119000 RON:12 luni x9 luni=89.250 RON plafon 2011, dvs ati realizat 116.000, deci s-a depasit.