avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate ANCA20

Activitate ANCA20

Problema mea este urmatoarea :sunt sotie unui bugetar care prin lege este obligat la completarea declaratie de avere, dar de ce eu in calitate de sotie trebuie sa imi declar un venit realizat la privat , unde am semnat un contract individula de munca si o grila de salar confidentiala.
Intrebarea mea este poate fi sanctionat sotul sau eu dc nu declar suma la veniturile realizate de catre mine in calitate de sotie a sa ? Nu sunt de acord sa-mi postez venitul pe site-urile cu declaratiile de avere, situ-ri la care are acces toata lumea.Precizez ca nu mi se pare firesc sa imi declar veniturile si bunurile pe care le detin eu , bunuri si lichiditati obtinute din munca prestata la un srl-ul care luna de luna isi achita contributiile fata de stat.Daca vor sa stie sa faca bine sa verifice ei.Nu am nimic de ascuns doar ca nu mi se pare normal ca aceste informatii sa fie stocate pe interent in vazul tuturor.De ce nu isi arhiveaza declaratiile de avere fiecare institutie bugetara intr o baza proprie, nu pe internet ?
Va rog sa imi spune ti dc gresesc necompletand in declaratia de venit a sotului, venitul realizat de catre mine ? Multumesc