avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate titi2009

Activitate titi2009

Răspuns la discuția Amenda rovinieta
lucian huzum

Cineva mi-a spus ca in termen de 30 zile
In data de 27 octombrie am circulat fara rovinieta.Care este termenul maxim de primire acasa a amenzii ?
adutescu a scris:

Sora si fratele au copii?
Atunci veniti toti la succesiunea dupa parintii dvs.
Mergeti la notar daca va intelegeti amiabil, daca nu , in instanta.

Daca nu au lasat copii, sunteti singurul mostenitor, si mosteniti si bunurile surorii si fratelui ( asta asa, ca un bonus). Atunci mergeti singur la notar, cu testamentul, actele de stare civila ( certificate de nastere, certificatele de deces), acte doveditoare pt bunurile care compun masa succesorala.
Sora a avut un copil care a decedat iar fratele are o fata care traieste
athe a scris:

succesiunea s-a dezbatut dupa ultimul parinte decedat? fratele si sora au murit dupa ce a decedat ultimul parinte sau inainte?

succesiunea nu s-a dezbatut,iar fratele si sora au decedat dupa decesul parintilor
As avea rugamintea sa-mi clarificati urmatoarea neclaritate: am un cavou lasat prin testament de parintii mei care sunt decedati si as dori sa trec cavoul pe numele meu.Mentionez ca mai am un frate si o sora care sunt si ei decedati. Ce pasi trebuie sa parcurg si ce acte imi sunt necesare?Multumesc anticipat.
Acum o luna am inceput demersurile pentru obtinerea cartii funciare la o casa in intravilan,si astazi am primit acasa citatie eu si vecinii care aveau carte funciara sa ne prezentam la cadastru.Ce poate fi si cum poate fi solutionata problema?Memtionez ca hotarele(gardurile) sunt contruite acum 40 de ani.