avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate tare

Activitate tare

Referitor la subiectul de mai sus va informez ca deja "casa de pensii sectoriala" prin reprezentantii contactati, sunt sceptici cu privire la incadrarea cadrelor militare trecute in rezerva (fara pensie) in anexa 6 din Legea 263/2010. Cu alte cuvinte, va intreb ca acum fiind vorba de o lege care face trimitere la un sistem unitar de pensii, in baza carui rationament se poate face o asemena discriminare cand sistemul este acceptat ca fiind unitar asa cum se defineste legea? Credeti in continuare ca speta descrisa mai sus are sorti de reusita in atari conditii? multumesc.
De acord cu dvs. Oricum sunteti printre sigurele persoane care a sesizat acest lucru ca anexa 6 poate duce (induce) alte interpretari.
In concluzie, sa-nteleg ca eu fost cadru militar trecut in rezerva la cerere si in conditiile aratate mai sus, pot sa fac demersuri de maine catre casa de pensii sectoriala, pentru cerere de pensionare. O singura intrebare , si cu asta am terminat, anii lucrati in sistemul privat de la trecerea in rezerva pot constitui stagiu de cotizare si sa creasca intr-un fel pensia calculata de catre casa de pensii sectoriala?
Multumesc inca odata pentru timpul acordat. Vreau sa precizez ca nelamurirea mea consta in faptul ca in anexa 6 (la care faceti trimitere) se refera la cadrele militare in activitate iar eu nu stiam daca intram sub incidenta de aplicabilitate.
Multumesc de raspuns. Precizez ca-n momentul de fata eu nu mai sunt cadru militar. Am trecut in rezerva in urma cu 5 ani si de atunci imi desfasor activitatea in mediul privat. Sa-nteleg ca raspunsul dvs. ramane valabil si-n aceste conditii?
In conditiile noi legei a pensionarii, intreb cand pot iesi la pensie (limita de varsta, anticipata sau anticipata partial) ?
Am 53 ani (nascut in iunie 1958 ) si o vechime totala in munca de 27ani si 6 luni, din care:
- 17 ani si 11 luni in structuri militare, inclusiv stagiul militar de 9 luni (din care 17 ani si 2 luni - conditii speciale);
- 10 ani si 5 luni in structuri civile (din care 2 ani gr. 1 si 1 an si 7 luini , gr 2 de munca).
Mai pot face trimitere la vechimea in structurile militare? Carei case de pensii ma adresez?