avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai25

Activitate Mihai25

Buna seara,
Am o nelamurire. Daca o persoana fizica are mai multe procese pe rol ,isi schimba domiciliul si nu anunta instanta noua adresa, ce se poate intampla? Am facut eu o sesizare la tribunal intr-un caz asemenator si am primit raspuns cum ca sesizarea mea a fost trimisa la Sectia penale pt a se rezolva aceasta situatie. Ce inseamna asta?
Multumesc
Răspuns la discuția Divort
Sotia munceste...oricum mai dureaza pana la partaj, daca va fi deschis.Doream sa stiu ce si cum sa procedez. Amandoi suntem debitori , un credit ipotecar nu se face decat cu acordul ambilor soti.Sotia fiind codebitor al creditului. Fratele meu a fost in aceeasi situatie si creditele s-au impartit intre soti de catre instanta. Fiecare a platit jumatate, s-a calculat cat mai e de platit pana la sfarsitul creditului si s-a impartit,doar ca nu era ipotecar.
Dumnezeu cu mila, ca eu unul plang de mila fiului cel mic...
Multumesc pt sfaturi, o sa va tin la curent.
Răspuns la discuția Divort
Din pacate actele au fost facute dupa casatoria mea ,acte de vanzare -cumparare, deci e bun comun.
Cel mai mult ma intereseaza ipoteca, eu nu pot accepta sa fiu singurul care plateste, daca divortez, cat am fost casatoriti nu am avut nimic de obiectat dar acum se schimba situatia, din 1000 ron nu pot plati si iopteca de 300 euro, pensie alimentara si sa pot trai impreuna cu fiul cel mare...mi se pare absurd si ilegal sa platesc eu totul daca nu mai suntem o familie. Normal ar fi sa se imparta toate datoriile la doi, asa cum se face si cu toate bunurile comune.
Răspuns la discuția Divort
Eu unul nu deschid niciun partaj, ma gandesc la sotie ca ar dori pt ca motivul divortului este lipsa banilor, a fost obisnuita sa primeasca de la parintii mei f multi bani si, de cand acestia s-au imbolnavit si nu-si mai permit sa ne ajute decat cu rata la banca, nu mai este multumita si prefera sa-l faca sa sufere pe fiul meu cel mic. Important pt mine este sa nu fiu dat afara din casa pt ca fiul cel mare sub nicio forma nu vrea sa stea cu mama lui, noi doi am avut cea mai mare contributie in cresterea celui mic, eu faceam mancare, amandoi faceam lectiile cu el in timp ce mama lui se odihnea sau statea la barfe cu vecinele la cafele...sunt constient ca cel mic trebvuie sa creasca langa mama si, atata timp cat va exista un program de vizita acceptabil pt mine, eu sunt multumit, doar sa nu fiu dat afara din casa(care, apropo , mi-a fost data in proprietate de bunicii mei).
Răspuns la discuția Divort
Am uitat sa intreb, daca este scos la licitatie si se impart banii, creditul tot se imparte, fiecare platind cota lui ?Pentru ca mi se pare normal sa pltim amandoi din moment ce e credit facut in timpul casatoriei si tinand cont ca fiul cel mare vrea sa ramana cu mine , eu avand un salariu de 1000 ron din care trebuie sa-l intretin si pe el la facultate.
Răspuns la discuția Divort
Va multumesc pt lamuriri.
O zi buna
Răspuns la discuția Divort
Adica daca sotia imi plateste mie sulta ca sa plec din casa, ei ii revine obligatia la plata ipotecii?
Răspuns la discuția Divort
Va multumesc pt raspuns.
Ne poate obliga instanta sa vindem apartamentul? Cum sa-l vindem daca are ipoteca mai mare decat valoarea actuala (de cand am facut ipoteca preturile la apartamente au scazut ffff mult)? Parca stiam ca se imparte pur si simplu la doi si fiecare face ce vrea cu partea lui. Daca unul din noi nu are bani sa plateasca sulta celuilalt...ne poate obliga instanta la sulta? Si daca nu avem de unde plati? Avem si doi fii, unul minor si unul major. Am niste vecini care au divortat acum ani buni si locuiesc in acelasi apartament pt ca unul din ei nu vrea sa-l vanda(fiecare a primit cate o camera).
Discuție Divort
Buna ziua, sunt in divort si am apartamentul ipotecat , ipoteca semnata si de sotia mea , am facut creditul de comun acord,acum cativa ani. Daca se ajunge la partaj cum se face acesta? Eu stiu ca atat activul cat si pasivul din timpul casatoriei se impart intre soti.Exista vreo sansa sa obtina apartamentul sotia?Daca se imparte la 2, si rata la credit este impartita ? Mentionez ca numai eu am platit ratele pana acum, ma ajuta si parintii ...dar nu asta este important ci as dori sa stiu daca se vor imparti toate creditele semnate de ambii soti la doi , daca, in cazul in care ramanem amandoi in apartament,cheltuielile cu utilitatile se imparta si daca fosta sotie poate vinde ceva fara acordul meu(daca nu au fost impartite bunurile care au fost cumparate numai de catre parintii mei,desi asta nu conteaza pt ca nu pot dovedi decat cu martori, fara acte).
Va multumesc