avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate misaaa

Activitate misaaa

Răspuns la discuția Decontare amenda șofer
ce temei legal pot invoca?
se poate deconta de catre societate o amenda circulatie primita de sofer in nume propriu? (in cauza soferul conduce masina societatii si are atestatul expirat)
Se poate deconta de catre societate o amenda circulatie primita de sofer in nume propriu? (in cauza soferul conduce masina societatii si are atestatul expirat)
Buna ziua, Am nevoie de ajutor legat de activitatea de control financiar de gestiune si anume: persoana desemnata cu aceasta activitate poate face parte din diferite comisii(ex.comisie licitatii) in cadrul societatii unde isi desfasoara activitate sau este incompatibil? (precizez ca socetatea este cu capital de stat) care este temeiul legal?
Multumesc
buna ziua, va rog sa ma ajutati referitor la art.15 din legea gestionarului "Pentru garantia depusa în condiţiile alin. 1, se acordă o dobinda anuală, stabilita de depozitarul garantiei, care nu poate fi mai mica decit dobinda acordată pentru depozitele la termen pe un an."
articolul face referire la dobanda acordata unui depozit la termen pe un an deschis de persoana fizica sau juridica?
multumesc
Răspuns la discuția plata obiecte de inventar
multumesc frumos
Răspuns la discuția plata obiecte de inventar
o.k., multumesc
dar clientul meu ce documente foloseste pentru a plati prin banca?
:sorry: pentru ca imi solicita documente in baza carora sa poata plati.
pot emite factura pe care sa scriu : obiect de inventar deteriorat?multumesc
Răspuns la discuția plata obiecte de inventar
1.se poate cu dispozitie de plata prin casierie?
2.dar in cazul in care clientul meu vrea sa plateasca prin banca ? ce documente folosesc pentru justificare?
multumesc
buna ziua
va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta:
- se primesc obiecte de inventar prin donatie de societatea X, care au o anumita valoare;
- aceste obiecte se dau pe baza de proces verbal de inchiriere altor societati, incasandu-se in fiecare luna chirie pe baza de factura;

intrebare: in cazul in care se deterioreaza obiectul inchiriat la o terta societate, care sunt pasii si documentele pentru a recupera sub forma de bani respectivul obiect de inventar, de la respective societate?
multumesc
Răspuns la discuția certificat de atestare fiscala
codul fiscal a fost schimbat in repetate randuri; pana in data de 01.07.2011 erau alte perioade de valabilitate;(cu regulile pe care le-ati mentionat)
intrebarea era legata de perioada cuprinsa intre 01.01.2011 si 30.06.2011
si atunci erau valabile aceleasi reguli?
multumesc