avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate Edwwward

Activitate Edwwward

Buna ziua! Sunt nou pe acest forum si as vrea sa-mi raspundeti la nelamurirea mea. Am fost oprit din trafic pentru o abatere privin neacordarea de prioritate la trecerea de pietoni. In momentul in care mi-au fost cerute documentele am constatat ca am toate actele la mine (certificat, buletin, asigurare), dar permisul il uitasem intr-o alta haina acasa. In 10 minute l-am adus si m-am prezentat cu el, acest lucru mentionandu-se in PV. Am constat cu stupoare ca am primit numai pentru acest fapt o amenda de 6-8 puncte amenda, adica 402-536 lei, in caz de neplata in 48 de ore 402 lei(cea mica). La acesta amenda mi s-a adaugat si contraventia pentru care am fost oprit 4-5 puncte amenda, adica 268-335 lei (cea mare 335). Total 737 lei pentru mai nimic. Plus permisul retinut pe 30 de zile. Intrebarea mea este: este corecta amenda pentru faptul ca nu am avut asupra mea permisul, dar l-am adus in 10 minute (legitimandu-ma totusi cu CI)???? Pentru ca la articolul 147 din Cod se spune doar ca sunt obligat sa am asupra mea documentele si la art. 108 din regulament se sanctioneaza refuzul de a prezenta documentele cu 2 puncte de penalizare. Va rog lamuriti-ma. pentru ca vreau sa-l dau in judecata. Multumesc frumos. Eduard