avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate marin 33

Activitate marin 33

Discuție uzucapiune
Buna ziua!
Dupa decesul mamei mele(2006) si al tatalui meu(2009) am obtinut ca unic mostenitor Certificatul de mostenitor.Cineva imi contesta dreptul de proprietate asupra unei suprafete de teren.Va intreb daca pot folosi uzucapiunea (impreuna cu tatal meu) ca forma de demonstrare a apartenentei terenului respectiv! tata a primit acel teren fara acte de proprietate de la o sora a sa prin anul 1960.
multumesc !
!
care este termenul legal de depunere a unei contestatii in anulare??
Actiunea mea privind dreptul de proprietate asupra unui teren (acum ocupat de un vecin) a fost respinsa! cu drept de recurs in.. 15 zile de la comunicare!Avocatul?? meu a uitat sa ceara recurs... reclamatul cere decizie definitiva si irevocabila, o obtine...IN comunicarea primita se specifica faptul ca reclamantului i se respinge actiunea,si este obligat la plata a 15 lei reclamatului.. cu drept de........ in15.Asta inseamna ca am pierdut terenul#-o ce mai pot face??
Din necunoastere ,am declarat gresit amplasamentul si vecinatatile unui teren si notarul mi-a eliberat certificatul de mostenitor in conformitate cu declaratia mea.Se mai poate corecta aceasta declaratie??De catre cine si cui trebuie sa ma adresez??X-(
Buna ziua, Ma judec cu un vecin care mi-a ocupat abuziv un teren de cca 700mp.El sustine ca testamentul lui il indreptateste la acest lucru .Analizand copia dupa testament ul original depusa la dosar am constatat o stersatura si o modificare a unei cifre ce reprezinta o dimensiune a unei laturi (latime) a terenului. De la arhivele statului am primit confirmarea modificarii!!! .Il pot acuza de fals si uz de fals?


Paratul impotriva caruia am depus plangere pentru ocupare abuziva , se prevaleaza de un testament in care este vizibila cu ochiul liber o stersatura , care reprezinta marimea unuei laturi a unui teren,, verificand la arhivele statului ,interventia asupra originalului este adevarata!pot invoca acest lucru in folosul meu!cum obtin o copie dupa testamentul original al paratului!!
am din partea vecinului circa 5 denunturi de fals ,uz de fals,marturie mincinoasa, am de asemenea circa 5 rezoluti de NUP la cele 5 denunturi ; vreau sa-l dau in judecata pentru calomnie,defaimare ...si mai nou UZ DE FALS!! pot s-o fac??? rezolutiile sunt din ultimii 3 ani!
Vecinul cu care ma judec pentru o suprafata de teren , foloseste un testament in care un teren are modificata(stearsa) LATIMEA!Are un act de vanzare pentru acel teren cu dimensiunile :Lungimea din Isvor(in apus)pana in apa brebina (in rasarit) si lat de 5,5m.Vanzarea sa efectuat in anul 1936.in testamentul facut de tatal sau in anul 1954,acelas teren este trecut cu lungimea de 400m. iar latimea a fost STEARSA(X-) in rest vecinatatile sunt aceleasi!mai este valabil acel testament??!!
in data de 16.02.2015 expertul topograf va fi prezent la locul disputei dintre mine si vecinul meu. Prin lege am dreptul la reducerea costului taxei de expertiza. Am depus actele necesare pt. aprobarea reducerii costului DAR la ora actuala 11.02 2015 nu mi sa dat niciun raspuns!INTREBARE:daca pana la data efectuarii expertizei nu am platit taxa ,EXPERTUL va refuza efectuarea masuratorilor si intocmirea raportului???? astept raspuns urgent! multumesc!
Ce este un DECLARANT DE SUPERFICIE???
multumesc!!