avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate mamy_taty67@yahoo.com

Activitate mamy_taty67@yahoo.com

Buna ziua
Firma la care lucrez se afla in insolventa si se discuta declararea falimentului,in cadrul pirmei exista 3 angajati cu contract de munca suspendat pentru crestere si ingrijire copil pana la varsta de 2 ani.
as dori sa stiu ce se intimpla cu aceste contracte in cazul falimentului si daca acesti angajati pot beneficia de indemnizatie de somaj .



cu multumiri
Buna seara

Lucrez intro societate cu 29 de angajati , si din cauza conditiilor economice actuale ,au fost obligati sa isi restranga activitatea fiind nevoiti sa concedieze 14 angajati . Fiind vorba de o concediere colectiva , trebuie sa anunte ANOFMJ ,de aceea as dori sa ma ajute cineva cu un formular de adresa catre Agentia de Somaj .Si nu stiu daca acum mai trebuie anuntat si ITM-ul .
Va multumesc pentru raspuns .
Multumesc pentru raspuns . Boala de care sufera este cancer . Si pana in prezent a fost supusa la 2 interventii chirurgicale .
La firma la care lucrez am o angajata cu probleme de sanatate , pana in prezent a beneficiat de un numar de 545 de zile de concediu medical pe codul de boala 14 si de 45 de zile de concediu medical pe codul de boala 01 .
In continuare a solicitat adeverinta de salariat in care doreste sa ii specific doar numarul de zile de concediu medical avut pe codul de boala 01 .
Puteti sa imi spuneti daca mai poate primi in continuare concediu medical sau trebuieste propusa pentru pensionare .
Răspuns la discuția varsta de pensionare
MULTUMESC PENTRU RASPUNS
Am un angajat barbat nascut la data de 02.09.1952 , are vechime totala in munca -37 de ani .Din care 14 ani si 5 luni in conditii deosebite (grupa a-II-a) in procent de 75% , cu adeverinta eliberata de la locul de munca respectiv . As dori sa stiu varsta la care poate iesi la pensie normal sau anticipat .
Am fost astazi sa platesc impozitul pe cladiri si terenuri 2011 la Administratia Financiara a Sectorului 6 Bucuresti conform declaratiei speciale pe care am dat-o, avand in proprietate mai multe imobile ,si mi s-a spus ca am de plata indexari si penalizari pentru 5 ani in urma desi eu sunt cu platile impozitelor la zi . As dori sa stiu conform carei legi sau norme metodologice se poate face acest lucru .
multumesc